Stratég SocGen: Vzestup americké ekonomiky je naivní pohádka

Největší ekonomika světa, o jejímž probíhajícím úspěšném zotavování z následků poslední finanční krize nemůže být podle mediálních titulků a vyjádření představitelů nejrůznějších institucí pochyb, na tom podle stratéga Société Générale, Alberta Edwardse není zdaleka tak dobře. A demonstruje to podle něj jak firemní výsledková sezóna, tak údaje z ekonomiky od začátku roku.

„Pokles zisků amerických firem zrychluje a nejde jen o vlivy typu levných energií a silného dolaru, přičemž řada únorových čísel napříč ekonomikou zklamala,“ uvádí notorický medvěd, jehož komentáře jsou sledovány kolegy a konkurenty z ostatních brokerských domů.

Trhy nevidí realitu

Akciový trh zatím těmto slovům příliš nepřidává na vážnosti, podle Edwardse se ale investoři mylně soustředí na „chlácholivá“ slova centrální banky o slušné tvorbě pracovních míst atd. Wall Street téměř každý den trhá nové rekordy a například technologický index Nasdaq se těsně blíží historickému maximu z roku 2000, které předcházelo prasknutí tzv. dot.com bubliny.

„Realita je taková, že většina čísel mapujících vývoj ekonomiky a hospodářských výsledků firem (a to i mimo energetický sektor) je zkrátka hrozná… Obrat hospodářského cyklu k poklesu zajistí prasknutí bublin aktiv, a to dlouho předtím, než se jakkoli projeví ‘utažení‘ politiky… Něco jsme se z globální finanční krize naučili, ale to není tento případ,“ dodává skepticky Edwards.

Šéfka Fedu dál žádá o trpělivost pro „pár dalších měsíců“

Že síla oživení americké ekonomiky není taková, jak se předpokládalo, naznačuje čím dál více „holubičí“ rétorika Fedu. Její šéfka Janet Yellenová ve svém projevu před Kongresem tento týden řekla, že centrální banka si zachová „trpělivost“ ohledně prvního zvýšení úrokových sazeb pro několik dalších měsíců. Tomu se přizpůsobují i analytici z Wall Street – ačkoli dle většinového konsensu očekávali zahájení růstu sazeb v červnu, nyní přibývá těch, kteří hovoří spíše o zářijovém či i pozdějším termínu.

Začátek roku byl podle Edwardse z hlediska dat z ekonomiky nejhorší od 2009, jako příklady uvádí výraznější pokles maloobchodních tržeb, průmyslových objednávek či slabší osobní spotřebu. Z korporátního sektoru pak kvartálními výsledky zklamala taková jména jako Morgan Stanley či Wal-Mart. Podobně špatná série čísel bývá zpravidla spojena s recesí, podotýká stratég, a toto tvrzení dokládá historický graf v galerii…

„Short S&P 500“ mu už jednou nevyšlo

Málokterý analytik je ale neomylný a ani Edwardsovy výroky, ač se zájmem sledované kolegy z branže, nejsou vždy úspěšné. Po jeho varování v září 2012 před americkou recesí a formací zvanou smrtelný kříž (situace na indexu S&P 500, kdy 50denní klouzavý průměr klesne pod 200denní klouzavý průměr) index pokračoval v rally a připsal si ještě krásný 50procentní zisk.

Převažují stále analytici, kteří z kolapsu trhů strach nemají a spoléhají na vyřčené závazky centrálních bank, že žádné výrazné nestability nedopustí. Z průzkumu CNBC vyplývá, že index S&P 500 by měl zakončit rok na 2.185 bodech (medián odhadů). To by znamenalo od začátku roku zhruba 6% výnos, ve srovnání se zhruba 11,5% výnosem v roce 2014.

Banky z Wall Street skupují vládní bondy. Co se děje?

Je klesající americká nezaměstnanost opravdu lží?

Newsletter