Stratég: Takovéto investici se vyvarujte

Soukromí investoři by se měli vyhýbat obrovským čínským bankám. Ošidný státní model představuje pro světovou ekonomiku riziko. Tvrdí to investiční manažer specializující se na Asii.

„Osobně si myslím, že velké čínské banky jsou pro menšinové investory ´neinvestovatelné´.“ Je totiž pravděpodobné, že budou ve výsledku vytlačeni,“ poznamenal Stewart Paterson z Tiburon Partners. „Jsou to v podstatě státní orgány, plní program Komunistické strany Číny. Proč by v nich někdo chtěl být minoritním akcionářem?“, poznamenává Paterson. „Big Four“ komerční banky Číny jsou státem kontrolované a jsou, podle časopisu Forbes, největší na světě.

ČR a čínská strana podepsaly na 30 obchodních dohod – ONLINE

Čínský bankovní sektor podle něj není v kondici. „Je zřejmé, že není možné, aby bankovní sektor, který je tak velký, byl vysoce ziskový. Bere si příliš velký kus koláče. To, čeho jsme v čínském bankovním sektoru svědky je propad návratnosti na akcii, což je odrazem klesající ziskovosti,“ řekl Paterson CNBC.

Během globální finanční krize, byly čínské banky použity jako prostředek, skrz který vláda stimulovala ekonomiku. V důsledku toho prudce vzrostla zadluženost mezi místními vládami a státními podniky. A v důsledku toho banky nyní drží velké objemy nesplácených úvěrů – problém, který se zhoršuje s tím, jak padá průmyslová ziskovost.

Riziko pro USA?

Paterson CNBC řekl, že věří, že jsou čínské banky „vnějším rizikem“ i pro ekonomiku USA. Janet Yellenová je ve svých projevech pravidelně zmiňuje. Pomáhá to vysvětlit její holubičí zprávy ohledně úrokových sazeb.

Čínská Bank of Communications je pátým největším věřitelem. Je první z velkých čínských bank, která v tomto týdnu ohlašovala zisky. Banka varovala, že se snaží pro rok 2016 udržet 1% růst zisků a že stoupající příliv nesplácených úvěrů bude pokračovat.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter