Spolu s tím, jak americké akciové indexy trhají nové a nové rekordy, je stále jasnější a jasnější, že současná akciová rally se zařadí k nejdelším býčím trhům v burzovní historii. Řeklo by se, že pro investory je to šťastné období, ovšem řada z nich si může lámat hlavu nad tím, jakou vlastně zvolit investiční strategii, když se akcie zdají být podle takřka všech měřítek zjevně nadhodnocené.
Jednou z investičních strategií, která jako by byla stvořená právě pro tento čas, je přístup zvaný buying-the-dip, který obchodníci vyvinuli pro potřeby býčího trhu, jenž trvá déle než 8 a půl roku. Tato strategie spočívá v tom, že investor nakupuje jednotlivé tituly vzápětí poté, co se objeví propad v jejich ceně. Takové chování tak přispívá k udržení býčího trendu a rychlému vyrovnání korekcí.
Nadhodnocené akcie? Pět investičních tipů, jak na ně
Investoři, kteří využívají buying-the-dip, se tedy neobávají krátkodobých šoků v cenách akcií, ale naopak se je snaží využít k dosažení vyšších zisků na rostoucím trhu. A jak informoval Business Insider na základě dat Bank of America Merrill Lynch, v současné době se tato strategie stává stále oblíbenější. To dokládá i fakt, že se intradenní realizovaná volatilita rekordně zvýšila. To je totiž trend, který je příznačný pro rostoucí využívání buying-the-dip.
Business Insider také vypíchl tři příklady praktického uplatnění buying-the-dip:
- V květnu poklesl index S&P 500 za jediný den o 1,8 %. Poté získal 85 % této ztráty v následujících třech dnech, což je druhé nejrychlejší vyrovnání ztráty v historii indexu.
- V červnu roku 2016 poklesla hodnota indexu S&P 500 o 5,3 % během dvou obchodních zasedání po hlasování o brexitu. Tyto ztráty byly vyrovnány přibližně za týden.
- V srpnu 2015, kdy Čína neočekávaně znehodnocovala svou měnu, zaznamenal index S&P 500 korekci ve výši 11 %. Na původní „předvýprodejovou“ úroveň se jeho hodnota vrátila během dvou měsíců.
Vzdušné zámky na Wall Street: Nadhodnoceno 18 z 20 ukazatelů
Jak však upozorňuje server MarketWatch, z dlouhodobého hlediska není buying-the-dip tou nejlepší strategií. Jak dokládá následující graf, značně vyšších kumulativních výnosů za poslední století dosáhla i ta nejjednodušší strategie – koupit a držet.
Nicméně není třeba přístup buying-the-dip ihned zatracovat. Ve specifických dobách, pro kterou byl vymyšlen a kterou, jak se zdá, zažíváme nyní, může být chytrým nástrojem, jak vyždímat z býčího trhu maximum zisků. Je ovšem potřeba mít na paměti, že klíčovým předpokladem strategie buying-the-dip je to, že investor dokáže rozeznat dočasné ztráty, které se během krátké doby zase vyrovnají, od obratu dlouhodobého trendu a započetí naopak medvědího trhu. Zároveň však, jak již bylo zmíněno výše, hromadné využívání buying-the-dip do značné míry neutralizuje korekce, čímž stabilizuje býčí trh, který se tak díky očekávání o jeho pokračování stává sebenaplňujícím se proroctvím.