Stratégové: Ceny ropy čeká další pád

Geopolitické napětí roste, bojuje se v ropných zemích, ceny ropy na světových trzích přesto klesají. Brent v úvodu tohoto týdne padl pod 100 dolarů za barel. Stratégové ropě předpovídají další propady s tím, že realitou mohou být ceny u 70 dolarů za barel. Proč?

Plovoucí úschovny

Pondělní pád ceny ropy Brent pod úroveň 100 USD/barel byl první za posledních 16 měsíců. Americká lehká ropa WTI obchoduje nejníž od letošního ledna. Od poloviny června Brent ztratil 13 procent.

Druhým měsícem v řadě klesl čínský dovoz, jen vlažná je v tuto chvíli i poptávka západu. Faktorem, který obchodníky i analytiky zneklidňuje nejvíc, je rostoucí objem „plovoucí nabídky“ – naložených tankerů, které si hledají svoji poptávku. „Takto je v současnosti naloženo asi 30 milionů barelů ropy. To je něco, co se musí vyřešit,“ cituje CNBC komoditního stratéga Citigroup Erica Lee, jehož dlouhodobým výhledem jsou ceny ropy Brent mezi 70 až 90 dolary na barel.

I Lee hovoří o tom, že trh sice sleduje konflikty na Ukrajině či Blízkém východě, ale tím hlavním je právě nadkapacita trhu a ohromné plovoucí zásoby, schované takto pro budoucí pružné dodání.

Contango

Situace mírnější, ale směr stejný, ovládá americkou lehkou ropu WTI. Ta se dostala pod 93 dolarů za barel a například John Kilduff z Again Capital očekává pád komodity k či pod 80 dolarů za barel. „Posledním medvědím trendem na ropě byly roky 2008 a 2009 a to jsme neměli dnešní nadbytečné zásoby. Podíváte-li se na futures či Dubaj, jasné contango,“ uvedl pro CNBC. O takové tržní situaci se hovoří ve chvíli, kdy jsou vzdálenější kontrakty do budoucna naceněny výše, než ty na nejbližší měsíce.

U ropy Brent Lee i Kilduff vidí blízký vývoj ceny do značné míry v rukou Saúdské Arábie. OPEC produkuje kolem 30 milionů barelů ropy denně a nemíní produkci s ohledem na stav trhu omezovat. Libyi se podařilo obnovit těžbu ropy v objemu kolem 740-750 tisíc barelů denně. Ještě v červenci to bylo jen 400 tisíc barelů denně. „To je jedním z důvodů propadu ropy Brent,“ poznamenává Sarah Emerson z ESAI Energy pro Bloomberg.

Kilduff čeká rychlý pokles ropy Brent k 96 USD/barel a na konci ropy k úrovni 90 dolarů za barel. Lee se pak u americké ropy WTI obává samotného konce roku, kdy dodávky posílí 500 tisíc barelů ropy denně skrze nový ropovod z kanadské těžby na pobřeží zálivu.

Nabídka americké ropy je dle Leeho na prahu vážných dopadů na trh. „Od ledna roku 2011 množství ropy na trhu vzrostlo ze zhruba půlmilionu na tři a půl milionu barelů, zhruba totéž u kanadské produkce,“ uvádí ve své analýze.

Nesmyslná logistika

Andrew Lipow s Lipow Oil Associates upozorňuje také na faktor přepravy ropy po světě, kdy severoamerická těžba putuje do Evropy a evropská těžba zase do Asie. Hovoří dokonce o afrických dodávkách do Spojených států. Lipow dle slov pro CNBC sice souhlasí s určitým poklesem ceny ropy, ale ne plošným pádem. „WTI jistě může padnout k 90 dolarům za barel během několika týdnů, ale celosvětovou poptávku vnímám jako dobrou a v listopadu až prosinci očekávám růst cen,“ uvádí.

„Fundament je nastaven medvědím směrem a fundament časem vždy na ropě vítězí. Pohybujeme se na slabém globálním trhu,“ míní naopak Sarah Emerson z ESAI Energy.

Spekulanté se stahují, opce expirují

Sázek na růst cen ropy je nejméně za posledních 17 měsíců, vyplývá z dat americké komise pro obchodování komoditních futures CTFC. Jen v týdnu do úvodu září sázek na růst ropy WTI ubylo o víc jak 9 procent. Data ICE Futures Europe tomu odpovídají poklesem dlouhých pozic na ropě Brent na minima od července roku 2012.

Další tlak na ropu Brent zřejmě přinese expirace opcí, která se zrealizuje 10. září a expirace futures kontraktů (v obou případech říjen 2014) k 15. září. „Brent bude na velmi blízkém horizontu testovat úrovně pod 98 dolary za barel po prolomení kritické hranice tržní podpory a při absenci jakýchkoli známek omezování produkce ze strany OPEC,“ uzavírá analytik trhu s ropou pro Bloomberg Eric D. Pradas.

Newsletter