Stratégové: ECB půjde proti Fedu. Euro srazí na paritu

Do konce letošního roku, pravděpodobně už v říjnu, rozšíří Evropská centrální banka svůj program nákupů aktiv – evropské QE – z dosavadního objemu 60 miliard eur měsíčně. Zareaguje rychleji, než Fed a proti jeho zvýšení sazeb. Oslabí tím euro proti americkému dolaru a srazí výnosy na evropských dluhopisech, předpověděli stratégové banky ABN Amro.

„Za nejpravděpodobnější krok pokládáme navýšení QE o 20 miliard eur na celkových 80 miliard eur už v říjnu. ECB si tím vytvoří dostatek prostoru a nové síly,“ uvedli šéf makrovýzkumu v ABN Amro Nick Kounis a stratég pro aktiva s fixním výnosem Kim Liu. Už na posledním měnovém jednání si ECB odsouhlasila právo zvýšit podíl nakaždé z nakupovaných emisí ze čtvrtiny na třetinu. „Začne rozsáhleji nakupovat dluhopisy,“ soudí ABN Amro. ECB se podle stratégů banky bude snažit rychle reagovat na dění v Číně a s krokem neotálet.

ECB připouští návrat k deflaci, sráží euro

V souvislosti sázky na rozšíření QE očekává ABN Amro nižší výnosy dluhopisů a slabší euro proti americkému dolaru. U německého 10letého dluhopisu (bundu) čeká ABN Amro nově výnos na konci roku kolem 0,5 procenta proti dosavadnímu odhadu 0,7 %. Americká centrální banka Fed dle ABN Amro zvedne sazby letos jednou a to v prosinci a výnos 10letého amerického dluhopisu na konci roku bude dosahovat kolem 2,3 procenta.

Výnos českých bondů je pod německými. ČNB brání korunu

Euro krok ECB v kombinaci s očekávaným prosincovým růstem sazeb Fedu do konce roku 2015 pošle na paritu k americkému dolaru, odhadují stratégové banky.

„Podrobný pohled na nákupy ECB ukazuje, že v červenci i srpnu centrální banka zvolnila, s prvními dny září je ale toto polevení pryč. V červenci ECB v rámci QE nakoupila aktiva za 61 miliard eur, v srpnu pouze za 51,6 miliardy eur. S prvním týdnem září je akcelerovala,“ poznamenává ve zprávě ABN Amro. 

Goldman Sachs: Dolar uvidíme na paritě s eurem, akcie bez zisků

Deutsche Bank: Euro oslabí na paritu s dolarem ještě letos

Morgan Stanley snížila výhled pro euro k dolaru: Ještě letos pod paritou

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter