Stratégové k propadu trhů v Asii: Dům z karet se bortí

Čínské akcie propadají nejprudčeji za posledních 18 let a volatilita na trhu je nejvyšší od krize roku 2009. Tento pád trhů rozhodně není vhodnou příležitosti „nakupovat na dně“, varovali stratégové Morgan Stanley pod vedením respektovaného Stephena Roache. Ten ale jedním dechem pro CNBC dodal: „Pokud se naplní další korekce trhu ze současných úrovní, pak budou čínské akcie mou první volbou“.

Šanghajský akciový index dnes propadl o 7,4 procenta, čímž obrátil týdenní bilanci do ztráty 6,4 procenta. Spolu s propadem o 13 procent v předchozím týdnu trh ztratil za dva týdny pětinu své hodnoty. Obava investorů míří zejména dvěma směry: ceny čínských akcií jsou tak neudržitelně vysoko, že si říkají o politický zásah. Za druhé: Na trhu na takto vysokých úrovních se odehrála mohutná série primárních emisí akcií (IPO), která z něj odčerpala veškerou volnou likviditu investorů. Výsledek: Vysoko oceněný akciový trh nad propastí.

Čínské akcie za týden propadly o 13 %. Důvod?

Už během posledního půlroku čínská centrální banka opakovaně posilovala likviditu na čínském mezibankovním trhu. Dubnové snížení požadavků na rezervy bank pak bylo nejprudší od krize let 2008-2009.

Morgan Stanley ve své aktuální analýze varuje před chápáním současného propadu trhů v Asii jako vhodné příležitosti čínské akcie a pozice na tamním trhu „levně“ dokoupit. „Šanghaj, Šen-čen či Chinext jsou nyní na vrcholu. Čínské A-akcie není nyní radno kupovat,“ píše Morgan Stanley ve zprávě investorům. Chinext je index akcií menších firem, obchodovaných v Šen-čenu. Od 3. června index propadl o více jak čtvrtinu hodnoty.

Řecko? Zapomeňte. Větší obavy budí Čína

Morgan Stanley vydala scénáře pro index akcií v Šanghaji mezi 3.250 až 4.600 body v polovině roku 2016. To znamená v pesimistickém scénáři propad o více jak pětinu, při největším optimismu růst o zhruba desetinu.

Stephen Roach pak ve svých slovech na CNBC varoval také přes sázkami na další růst akcií v Japonsku. Tamní akciový index Nikkei v tomto týdnu vystoupal na 18leté maximum. „Zapomeňte, je to čirá fantasie,“ řekl ale Roach s očekávání některých analytiků, že by index mohl zopakovat maxima z roku 1989 u úrovně 40 tisíc bodů.

Čínské akcie – raketa před branou velkého světa

Newsletter