Stratégové: Slábnutí koruny je o deflaci, bude pokračovat

Česká koruna ve středu nejprve obnovila své oslabování, které v závěru úterka přerušil blog guvernéra České národní banky Miroslava Singera, tlumící sázky na rychlou, vynucenou odezvu ČNB, v závěru dne koriguje na silnější úrovně. Podle stratégů ale tato slova guvernéra Singera vývoj na koruně nezastaví. Sázejí naopak na další vzdalování koruny od úrovně kurzového závazku 27,00 vůči euru a nutnost odezvy ČNB na prorůstající deflaci do české ekonomiky.

PROPAD ČESKÉ KORUNY na Roklen24

Koruna po oslabení přes 28,5 k euru na šestileté dno kralovala volatilitou vůči svým 31 nejobchodovanějším partnerským měnám dle Bloomberg. Podle Goldman Sachs je zřejmé další a další vzdalování od hladiny 27,00 a stratégové banky očekávají její úpravu ke 30 korunám za euro. Commerzbank nově vyslovila cíl pro kurz koruny k euru na konci roku 2015 na úrovni 29,00 proti dosavadním 27,20 CZK/EUR.

„Očekávám, že korunu ještě mnohem výrazněji oslabí,“ míní Bernd Berg, ředitel pro oblast emerging-markets v Societe Generale v Londýně. Pro Bloomberg řekl, že česká ekonomika je na prahu deflace a holubičí reakce měnové politiky je nasnadě.

Guvernér České národní banky Miroslav Singer ve svém úterním příspěvku na čnBlogu mírnil očekávaní brzkého pohnutí s cílem pro kurz koruny  k euru a s tím, že pro měnovou politiku je rozhodující budoucí vývoj cen a dlouhodobá inflační očekávání. Koruna na jeho slovech posílila z úrovní nad 28,30 do blízkosti 28,00 k euru, dnes ale opětovně ztrácí k aktuálním 28,21 CZK/EUR. K americkému dolaru obchoduje nad hladinou 24,00.

V uplynulých dnech přišlo s výhledy oslabování koruny vícero analytických domů. Societe Generale radí prodávat korunu s cílem 29,25 po nedávno vyslovených 28,75. SocGen, Goldman Sachs či BNP Paribas se ve svém pohledu shodují, že posun kurzového závazku na koruně je pravděpodobnější s propadem cen ropy, deflací a zvolňováním růstu v eurozóně.

Změnu kurzového závazku nečeká Bank of America v případě, že ECB buď spustí nebo jasně narýsuje evropské QE (odkupy vládních dluhopisů) na měnovém jednání 22. ledna.

ANKETA: Kam se vydá koruna, co čekat od ČNB a ECB?

„Mezi členy bankovní rady ČNB je vůči posunu kurzového závazku silná rezistence. Bude potvrzen a ČNB může přistoupit pouze k posunu platnosti kurzového závazku do zbytku roku 2016,“ míní k nejbližšímu zasedání ČNB (5. 2.) ekonom U.S. bank v Londýně Mai Doan. S jeho slovy směrem k bankovní radě ČNB je v souladu Singerův text na čnBlogu.

„Kredibilita ČNB je od spuštění intervencí v listopadu roku 2013 tak vysoko, že vše, co centrální bankéři nyní potřebují, je vytvářet očekávání, že se závazkem na koruně výš pohnou. Udělat to skutečně nemusejí,“ domnívá se stratég BNP Paribas v Londýně Piotr Chwiejczak. Teprve pokud důvěra trhu v ČNB opadne, bude muset dle něj banka případně ke skutečnému posunu závazku na koruně přistoupit.

Guvernér ČNB Miroslav Singer v čerstvém rozhovoru pro Ranní interview Radiožurnálu označil krátkodobý vývoj na koruně za „více méně náhodný“ a tažený sentimentem, kdy se „obchodníci s měnami snaží odhadnout, co udělají jiní obchodníci, a posunout měnu tak, aby na tom vydělali. Není nutné v tom hledat nějaké složité historie, je to vývoj za týden nebo za dva.“

Singer v rozhovoru potvrdil jednostrannost závazku 27,00 k euru s tím, že „kurz nad 27 Kč za euro necháváme volně plavat“.

V odpovědi Radiožurnálu k otázce hrozby deflace v české ekonomice Singer zdůraznil, že měnovou politikou ČNB ovlivňuje dění zhruba za rok až rok a půl a propad cen ropy je pro českou ekonomiku krátkodobý pozitivní efekt. Ohledně deflační situace eurozóny Singer uvedl, že „má cenu počkat, jak na to bude reagovat ECB“.

Analytici akcentují fakt, že ČNB je sazbami, na rozdíl od jiných centrálních bank v regionu, u nuly. Očekávají další změkčování měnové politiky ve střední Evropě, i kvůli diferenciálu národní sazby vůči sazbám ECB. Guvernér polské centrální banky Marek Belka dnes uvedl, že Polsko, Maďarsko a Rumunsko disponují nejvyšším rozdílem měnověpolitických sazeb vůči ECB. „To může posílit příliv kapitálu do těchto ekonomik a vést ke zpevnění lokálních měn. Může to také vytvářet bubliny na lokálním dluhopisovém trhu. Snížení sazeb může tato rizika omezit a vyústit v odliv části aktiv,“ řekl ve středu Belka.

Vývoj koruny a dalším měn sledujte realtime na Roklen24

Newsletter