Střet na trhu amerických bondů a možná implikace pro dolar

Zatímco zvýšení amerických úrokových sazeb letos v září a v prosinci je při pohledu na odhad trhu měřený krátkodobou sazbou OIS v podstatě hotová věc, v roce 2019 již tolik jistoty nevidíme. Alespoň pokud predikci tržních účastníků srovnáme s prognózu samotného Fedu. Dluhopisový trh se tak postupně stává bojištěm, které bude muset nakonec uklidnit možná až sám guvernér Powell.

Aktuální predikce americké centrální banky předpokládá, že v příštím roce dojde na celkem tři kola navyšování úrokových sazeb. Odhad trhu, opět využijeme krátkodobou sazbu OIS, odpovídá dvěma kolům úrokových hiků. Pravdou je, že názory expertů se v tomto směru značně liší. Jeden tábor věří, že inflační tlaky nebudou dostatečné, aby ospravedlnily nastavenou trajektorii úroků. Druhý naopak sází na ještě agresivnější měnovou politiku Fedu.

Který z nich má pravdu? K tomu, abychom se alespoň částečně přiblížili k pravděpodobnější odpovědi, bude zřejmě potřeba posečkat do listopadu, kdy se odehrají volby do amerického Kongresu. Zmiňovaný spor však již teď představuje nejen hrozbu pro dluhopisové býky, ale dokonce i pro kredibilitu samotného Fedu, píše agentura Bloomberg.

Zatímco sázky na dvě kola hiků během příštího roku zesílily po posledních datech z amerického trhu práce, kde lví podíl drželo největší zrychlení růstu mezd od konce americké recese, někteří obchodníci jsou skeptičtí. Mezi ně patří například James Camp, šéf oddělení obchodování s bondy ve společnosti Eagle Asset Management. Podle něj platí, že dluhopisový trh stále plně nereflektuje odhadovanou trajektorii amerických sazeb, a to již od roku 2015, kdy byl proces utahování měnové politiky skrze úrokový kanál zahájen, přičemž výrazně k tomu přispěl rok 2016, kdy se Fed ve své prognóze sazeb citelně minul.

„Trh s americkými dluhopisy nevěří v inflační story,“ řekl Camp pro Bloomberg a dodal, že, i vzhledem k posledním slabším číslům o inflaci, od Fedu v roce 2019 očekává pauzu po ještě dvojím letošním navyšování sazeb. Mezi další argumenty, proč by Fed měl být v příštím roce minimálně aktivní, patří i zpomalení ekonomického růstu –  v tomto případě hraje roli nejen eskalace obchodních válek, ale i fakt, že Fed má v plánu v roce 2019 posunout sazby nad jejich odhadovanou neutrální úroveň na 2,9 % – či obava z inverze americké výnosové křivky, která v historii několikrát posloužila jako indikátor blížící se recese.

Druhá skupina, kam spadá například banka Goldman Sachs či JPMorgan, však očekává agresivnější měnovou politiku. Jejich odhad pracuje s tím, že Fed zvýší v roce 2019 sazby dokonce čtyřikrát, stejně jako letos. Argument například inverzní výnosové křivky v tomto směru neberou jako směrodatný. V rámci posledních komentářů představitelů americké centrální banky by tento pohled odpovídal vyjádření šéfa newyorské pobočky Fedu Johna Williamse. Podle něj jsou potřeba taková rozhodnutí, která budou odpovídat stavu ekonomiky a jejímu směřování. „Pokud to bude vyžadovat navýšení sazeb do té míry, že se konce výnosové křivky prohodí, nebude to podle mého názoru nic znepokojivého,“ přepisuje jeho slova agentura Bloomberg.

Co nás čeká dál? Dluhopisový trh bude potřeba sjednotit. A právě toho by se dle Bloombergu měl zhostit guvernér Fedu Powell. Ostatně bude k tomu mít vícero příležitostí, jelikož od ledna 2019 se bude konat tisková konference po každém zasedání měnového výboru.

„Předstoupí Powell před trhy a řekne, že jsou jejich odhady špatně? Tato komunikace bude velmi těžká, jelikož případný jestřábí signál by poškodil akciové trhy,“ odhaduje hlavní ekonom Institute of International Finance Robin Brooks. „A s tím scénářem by vzniklo další riziko, například ze strany znepokojeného Bílého domu,“ dodal.

Mají se dolaroví býci bát?

Při pohledu na sázky hedgeových fondů na long dolaru vidíme, že dosahují více než ročních maxim. Tato hodnota již sama o sobě představuje určité riziko případného dolarového výplachu, pokud by se na trhu objevil dostatečně silný fundament. A banka Bank of New York Mellon v tomto směru poukazuje právě na riziko zplošťující se výnosové křivky.

V rámci své analýzy banka pracuje s korelací dolarového indexu agentury Bloomberg a spreadu 2letého a 30letého amerického bondu. Analytici Bank of New York Mellon v tomto směru poukazují na vývoj za poslední měsíc, kdy se ukázalo, že se zplošťující se výnosová křivka – v době od poloviny srpna, kdy jsme byli svědky výplachu aktiv rozvojových trhů – projevila ve slabším dolaru.

„Zdá se, že měnový a dluhopisový trh tiše odpovídá na obavy ohledně toho, jak dlouhou cestu má před sebou aktuálně probíhající cyklus americké ekonomiky,“ uvedl hlavní FX stratég Bank of New York Mellon Simon Derrick. „Rovněž je možné, že se investoři začínají obávat toho, jak moc celou situaci ovlivní tlaky obchodní války. Důvěra v hospodářský růst po roce 2019, stejně jako v to, co příští rok udělá Fed, není nikterak silná. A vzhledem k pouze mírné podpoře ze strany výnosů ve srovnání s vývojem inflace zůstává dolar značně ‚nechráněný‛,“ dodal Derrick.

Dolar aktuálně

Euro během včerejšího dne krátce prolomilo hranici 1,170 EURUSD, poté však začala převažovat síla dolaru. V tomto směru zapůsobil další růst výnosů amerických dluhopisů, kde se 2letý instrument dostal na maxima z roku 2008 a 10letý se udržel nad psychologickou hranicí 3 %. K slabšímu euru pak mohlo přispět dění v Itálii, kde tamní premiér v rámci jednání o rozpočtu pro rok 2019 uvedl, že jeho součástí bude zaručený příjem. Tento výrok dostal pod tlak italské bondy, jelikož automaticky vzbuzuje obavu, zda vláda dostojí nedávným výrokům o nízkém deficitu.

Dnes nás žádná klíčová zahraniční data nečekají. Aktuálně se dolar vůči euru obchoduje na 1,168 EURUSD, dolarový index se nachází na hodnotě 94,48 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1611 do 1,1732 EURUSD.*

ČNB se ponořila do ticha

Koruna se během včerejšího dne posunula směrem k hranici 25,40 za euro, a to k nejsilnějším hodnotám od konce dubna. V odpoledních hodinách však začal kurz bez konkrétních katalyzátorů oslabovat směrem k úrovni 25,50 za euro. Vzhledem k tomu, že zbytek regionu nevykazoval podobný vývoj, můžeme odpolední oslabení spojit s možným výběrem zisků. Ostatně nejsilnější hodnoty od dubna ve spojení s vidinou omezeného prostoru pro posílení po očekávaném zářijovém hiku ze strany ČNB k tomu celkem vybízely.

Domácí kalendář dat je ve zbytku týdne prázdný. Ani od České národní banky se již nedočkáme žádných komentářů, jelikož se bankovní rada ponořila do ticha spojeného s týdenní mediální karanténou před měnověpolitickým zasedáním (středa 26.9.).

Aktuálně se koruna obchoduje na 25,51 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,39 až 25,46 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,69 až 21,89 USDCZK.* 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter