Střet názorů. Hodnota trhu kryptoměn – bilion, nebo nula?

Po nedávném propadu trhu kryptoměn se experti přou, jaký bude jeho další osud. Optimisté předpovídají prudký růst až k tržní hodnotě bilion dolarů. Nesmysl, oponuje hlas z banky Goldman Sachs. Většina současných digitálních měn nepřežije a někteří investoři přijdou o vše.

Digitální měny se v úterý dotkly svého dna. Tehdy se celková ztráta hodnoty celého trhu dle serveru CNBC dostala na 550 miliard dolarů. Ani to však nebrání některým analytikům v předpovědi nových rekordů dosažených v letošním roce. Co bude jejich katalyzátorem? Půjde především o uznání ze strany regulátorů ve smyslu vyšší regulace podporující všeobecnou důvěryhodnost digitálních měn, s tím pak souvisí i vstup institucionálních investorů na kryptoměnový trh a další technologický rozvoj, uvedl pro CNBC Thomas Glucksmann z burzy Gatecoin. Bitcoin by tak podle něj mohl v prosinci tohoto roku vzrůst až na 50 000 dolarů. Napomoci by tomu mělo i zavedení technologie Lightning Network, která by měla zrychlit jeho v současnosti pomalé transakce.

Dalším tahákem může být uvedení finančního produktu, přes který by se dalo investovat do digitálních měn na některých zavedených burzách. Například burzy CME a CBOE už loni uvedly futures navázané na bitcoiny, ještě ale neexistuje žádný americký burzovně obchodovaný fond (ETF). Investoři tak stále nemají možnost investovat do digitálních měn bez nutnosti jejich přímého zakoupení. Uvedení ETF se nezdařilo ani známým investorům do kryptoměn bratrům Winklevossům, jejichž žádost byla loni zamítnuta.

Bitcoin na cestě k rekordu? Nová naděje pro první BTC fond ožívá

Jamie Burke z Outlier Ventures předpovídá kryptoměnám stejný, ba dokonce masivnější růst. Podle něj je tržní hodnota v řádu bilionu dolarů možná. Pak teprve trh začne hledět na fundamenty.

Chybějící fundamentální hodnota některých měn může být problém, a proto přežijí ty, které ji mají. Mezi ně patří například ethereum, která může v budoucnu sloužit jako základ pro nové aplikace fungující na bázi blockchainu. Některé společnosti jako IOTA a NEO už se pokoušejí vytvořit platformy, které chtějí vývojáři dále rozvíjet za použití stejnojmenných tokenů. Hodnota aktiva tak bude založena na technologii blockchain. Může však trvat několik let, než budou existovat životaschopné projekty. Do té doby může docházet k dalším bublinám, uvedl Mick Sherman z Hercules Tech.

Škarohlíd z Goldman Sachs

Současný propad na trhu zároveň podpořil pesimistické hlasy. Podle šéfa investičního výzkumu Stevena Strongina z Goldman Sachs většina digitálních měn přestane existovat, investoři se proto musí připravit na úplnou ztrátu hodnoty některých mincí. Výkyvy cen podle něj jasně ukazují na tržní bublinu. „Vzhledem k absenci vnitřní hodnoty se ceny digitálních měn, které nepřežijí, propadnou až k nule,“ citovala Strongina agentura Bloomberg.

Digitální měny podle Strongina doplácejí rovněž na pomalé transakce, bezpečnostní hrozby a vysoké provozní náklady. Ani zavedení bitcoinových futures tyto nedostatky nevyřešilo. Některým kryptoměnám pak nepomůže ani fakt, že byly na trhu první. Podle Strongina to silně připomíná situaci z devadesátých let, ze kterých dodnes přežilo jen pár internetových společností, zatímco zbytek zanikl.

„Stane se z některých současných kryptoměn Amazon či Google, nebo skončí v propadlišti dějin jako mnoho dnes již nefunkčních internetových společností? Fakt, že se aktuálně nacházíme v bublině, ale neznamená, že u některých přeživších digitálních měn už nemůže cena vzrůst,“ přepisuje Bloomberg Stronginova slova. „Zároveň jsem ale přesvědčen, že většina z nich, pokud ne všechny, se již na nedávné rekordy nikdy nedostane,“ dodal.

Strongin se nicméně se svými oponenty shodne na důležitosti blockchainu. Tato technologie podle něj může zlepšit fungování například účetních knih, i když zatím dosud nenabízí rychlost nezbytnou pro tržní transakce.

Newsletter