Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Střet názorů na dluhopisovém trhu

Výnosy amerických, japonských a některých evropských dluhopisů jsou na rekordně nízkých úrovních. Rapidní nárůst poptávky po těchto instrumentech však začíná vzbuzovat obavy, zda se na dluhopisovém trhu nezačíná vytvářet bublina. Názory se napříč spektrem investorů a analytiků značně liší. Někteří jsou v klidu a dále nakupují, druzí začínají panikařit. Dluhopisový trh se tak postupně stává místem silného názorového střetu.

„Poprvé jsou sazby na tak nízkých úrovních. Dokonce i během třicátých let minulého století byly výnosy mnohem vyšší,“ řekl Steven Englander, šéf dluhopisového oddělení Citigroup. Desetileté americké státní dluhopisy se dnes obchodují za 2,0075 % poté, co tento týden klesly pod 2 %. Desetileté německé bundy se drží na úrovni 0,504 % a desetileté japonské dluhopisy dosahují 0,29 %. 

Jsou dluhopisy opravdu méně rizikové?

Dnešní stav hodnotí pozitivně Robert Shiller, profesor ekonomie na Yaleově univerzitě. „Současná situace na dluhopisových trzích mi nepřijde jako typická bublina. Nikde nevidím dostatečné nadšení, které by bylo založeno na očekávaném růstu cen dluhopisů,“ dodává. Celá rally je dle jeho názoru postavená především na deflačních tlacích v Evropě a nízké inflaci v USA, kterou směrem dolů tlačí levná ropa. V Japonsku je pak na vině především politika centrální banky.

Opačný pohled na věc má David Rosenberg, hlavní ekonom a stratég společnosti Gluskin Sheff. Ten patří mezi ty investory, kteří poukazují na neudržitelnost celé situace. Dle jeho názoru je chování, kterého jsme momentálně svědky, začátkem nafukování dluhopisové bubliny.

Gross: Dluh nelze řešit dluhem

„Marně kroutím hlavou nad dluhopisovými „býky“, kteří otevřeně lamentují nad nadhodnoceností akciových trhů a přitom nevidí, co se děje na jejich vlastních trzích“, přepisuje jeho slova server Business Insider. „Pokud bych vám řekl, že americká ekonomika letos poroste nejrychleji za posledních 11 let a že nezaměstnanost dosáhne nejnižší úrovně od roku 1999, opravdu byste si mysleli, že výnos desetiletého bondu skončí na úrovni zhruba 2 %?“, pokládá si řečnickou otázku narážející na překoupenost trhu.

Vzhledem k tomu, že rozpočtový deficit americké vlády klesl, snížila se i čistá nabídka nových dluhopisů. V prostředí nízkých sazeb se investoři hledající tituly s co nejnižším rizikem zaměřují právě na státní dluhopisy. Jednoduše tak dochází k situaci, kdy nová nabídka bondů těžce nestíhá vražedné tempo poptávky, což vyhání ceny a snižuje výnosy.

Proč jsou výnosy dluhopisů tak nízko?

Jak je vidět tak trh dluhopisů je opravdu místem silných názorových střetů. Pomyslným vítězem tohoto střetu je však třetí strana, které je reprezentována samotnými vládami. Ty mají díky současné situaci možnost bezstarostně financovat svou činnost a to téměř nejlevněji za celou historii.

Newsletter