Střídmý Fed. Trhy čekaly něco víc

Federální rezervní systém ponechal své sazby beze změny, což bylo ostatně všeobecně očekáváno. Čím však trhy, dá se říci, až zklamal, byla absence jasného náznaku možnosti rychlejšího zvyšování sazeb během tohoto roku.

Úrokové sazby Fedu tak zůstávají beze změny v pásmu 1,5-1,75 %. Z hlediska komentáře k vývoji ekonomiky byl největší posun pozorován u otázky inflace.

Měnový výbor uvedl, že se „celková inflace i její jádrové vyjádření přiblížila k 2% inflačnímu cíli“. Ve srovnání s předchozí verzí jde o posun, jelikož ta pracovala pouze s inflací „dosahující úrovní pod 2 %“. Celkově by se tempo růstu cen mělo dle Fedu pohybovat poblíž „symetrického“ cíle na 2 % v rámci střednědobého výhledu. Ještě během března přitom centrální banka uváděla stroze, že by se inflace měla během příštích měsíců zvýšit.

Na druhou stranu, i přes výše zmiňovaný posun v rétorice, Fed optimismus ohledně inflace částečně krotí. Uvádí totiž, že „tržní očekávání inflace zůstává nadále nízké“. Dlouhodobá inflační očekávání vycházející z průzkumů jsou pak bez výraznějších změn vyrovnaná, dodala centrální banka.

Vedle toho, že Fed neposkytl ani jediný náznak možnosti rychlejšího procesu zvyšování úrokových sazeb, trhy mohla zaskočit i absence signálů ohledně silnějšího růstu ekonomiky. Měnový výbor pouze zmínil, že americký růst pokračuje mírným tempem, přičemž data naznačují určité zpomalení spotřeby domácností, zatímco kapitálové investice firem zažívají silnou expanzi.

Celková rizika ekonomického růstu pak zůstávají zhruba vyrovnaná. Inflace, jak se zdá, již nebude tak silnou překážkou dalšího zvyšování sazeb, avšak tlumená inflační očekávání podporují pokračování v „pouze“ pozvolném tempu  úrokové normalizace. 

Celkově tak výstup z květnového zasedání Fedu vyzněl vzhledem k nastaveným očekáváním spíše v holubičím stylu, čemuž odpovídala i prvotní reakce trhů. Na druhou stranu, nic se nemění na predikci, že by centrální banka měla na svém červnovém zasedání provést úrokový hike o velikosti 25 bazických bodů.

Vidinu rychlejšího tempa zvyšování sazeb během letošního roku, tzn. z aktuální predikce tří kol na čtyři, i přes dnešní rozhodnutí a komentář neopouštíme. V její prospěch hraje nejen fakt, že se americká ekonomika oklepala ze zpomalení ze začátku roku, ale především i očekávání ohledně silné poptávky podpořené růstem mezd, dalším poklesem míry nezaměstnanosti a v neposlední řadě i daňovou reformou a vyšších vládních výdajů.

Newsletter