Americké výnosy i po slabé aukci 7letého bondu klesly. Dolar oslabila vinou komentářů z Fedu nad 1,1000 za euro. Měnám regionu pomohl slabý dolar a pokles výnosů. Koruna pod 24,30 za euro.

Strmý pokles britské libry, česká koruna poblíž svých 4,5letých minim

Britská libra zažívá neočekávaný propad, kdy průzkumy veřejného mínění upozorňují na riziko, že Skotsko se v referendu příští týden vysloví pro nezávislost a potenciálně tedy opustí 307 let starou unii Spojeného království.

Britská měna sklouzla na nejslabší úroveň od listopadu poté, co průzkum firmy YouGov ukázal, že skotská kampaň za nezávislost získala náskok poprvé v letošním roce. Odtržení Skotska by s jistotou znamenalo opatrnější přístup britské centrální banky Bank of England, jež se tento měsíc znovu rozhodla držet sazby na rekordně nízkých úrovních.

„I kdyby se Skotové rozhodli zůstat v unii, problém tím nezmizí,“ řekl Sam Tuck, měnový stratég z ANZ Bank. „GBP se již delší dobu ocitá pod tlakem a to nejen kvůli zhoršeným ekonomickým údajům, ale hlavně kvůli počtu nevyřešených otázek souvisejících s případným odtržením Skotska.“

Libra klesla během víkendu o 0,7 procenta a momentálně se obchoduje za 1,61622 dolaru, poté co se dotkla úrovně 1,6143 dolaru, nejslabší úrovně od 26. listopadu. Oproti euru britská libra taktéž klesá, a momentálně se obchoduje na 0,8008 libry za euro. Dolar je takřka beze změny vůči euru, na 1,29335 dolaru za euro. Česká koruna dnes znovu klesá a obchoduje se za 21,3345 koruny za dolar. Je tedy blízko svých 4,5letých minim vůči americké měně. Vůči euru česká koruna také klesá a momentálně se obchoduje za 27,6 koruny za euro.

Newsletter