Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Studentská dluhová apokalypsa. Trh větší než kreditky a prašivé dluhopisy

Vedle bublin na trzích akcií, dluhopisů a nemovitostí se zejména ve Spojených státech zdá být na místě hovořit ještě o jedné – o bublině na trhu se vzděláním. Jako tehdy pomohly nafouknout realitní bublinu americké hypoteční agentury přezdívané Fannie Mae (Federal National Mortgage Association) a Freddie Mac (Federal Home Loan Mortgage Corporation), i trhu se vzděláním byla přiřknuta takřka bezedná studna levných půjček – Sallie Mae neboli Student Loan Marketing Corporation.

Stejně jako se v americké společnosti rozmáhala myšlenka, že každý má právo na vlastní bydlení, podobný charakter jako veřejný statek postupně získávalo také jinak relativně drahé americké vzdělání, které si však díky systému výhodných studentských půjček mohl zdánlivě dovolit takřka každý. K tomu samozřejmě přispěla všeobecná politika levných peněz, která začíná pomalu utahovat kohoutky až nyní, když ekonomika zjevně doputovala do závěrečné fáze cyklu.

Jak informoval server Zero Hedge na základě dat americké Treasury Borrowing Advisory Committee, objem nesplacených studentských půjček v USA dosáhl koncem roku 1,48 bilionu dolarů, což je skoro o polovinu více než činí výše amerického spotřebitelského dluhu na kreditních kartách. Při nejhorším scénáři do budoucna by pak mohl do roku 2024 dosáhnout výše až 3,3 bilionů dolarů.

Další krize? Dluh Američanů na kreditkách se blíží úrovni z 2008

Jak dále uvádí Zero Hedge, na základě analýzy Brookings Institution, co se týče studentských půjček, do roku 2024 by mohlo selhat až 40 procent dlužníků. Největší riziko přitom představují půjčky Afroameričanů; zde je podle Brooking Institution riziko defaultu až pětkrát větší než u bílých studentů.

Americké univerzity: Která studentům pomůže k největším penězům?

I navzdory federální podpoře, a stále ještě dost atraktivním měnovým podmínkám, jsou studentské půjčky v průměru relativně drahé, což ještě zvyšuje riziko nesplácení. „Úrokové sazby na studentské půjčky jsou mnohem vyšší než úrokové sazby z půjček na auto nebo z hypoték, a to kvůli nepsaným standardům vysokých ztrát z upisování studentských půjček, nezajištěné povaze dluhů a neschopnosti dobýt nesplácené půjčky v konkurzu,“ citoval Bloomberg analytiky Goldman Sachs Group. „Podstatnou většinu rizik selhání studentských úvěrů tak nese americká státní pokladna,“ dodává jejich report.

Jak dále uvádí Bloomberg, americký trh studentských půjček je již větší než tamní trh tzv. „prašivých“ dluhopisů (junk bonds). Ačkoliv však objem studentských půjček stále roste, objem sekuritizovaných studentských půjček, což znamená, že se tyto úvěry stávají součásti aktiv zajišťujících tzv. ABS (asset-backed securities) – cenných papírů zajištěných aktivy, mírně klesá. 

Objem sekuritizovaných studentských půjček je podle Goldman Sachs přibližně 190 miliard dolarů. Z toho asi 150 miliard dolarů je spojeno s půjčkami, u nichž splácení jistiny garantuje americká vláda. Podle citovaných analytiků tak trend zvyšování nesplácení studentských půjček nepředstavuje studentských půjček „systémová finanční rizika“, avšak úzce souvisí s finanční situací domácností a s dodatečnými náklady federální vlády a může být přitěžujícím faktorem při příští finanční krizi.

Další recesi v USA způsobí spotřebitelský dluh. Již v roce 2019

Newsletter