Dolar mírně sílí v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Proti euru se obchoduje na úrovni 1,1900 EURUSD. Měny regionu ve ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,50 za euro.

Studie: Luxus letos luxusní růst nenabídne

Konflikt na Ukrajině, demonstrace v Hongkongu, vojenský převrat v Thajsku, rekordně chladná zima v Severní Americe, propad nálady spotřebitelů v Evropě. To vše jsou faktory, které podle studie poradenské skupiny Bain & Company zajistí, že nákupy luxusního zboží letos příliš neporostou.

Prodej šperků, luxusních oděvů ani koženého zboží z dílny čelních světových návrhářů dle studie letos stoupne o 2 procenta k úrovni 282 miliard dolarů a ještě víc tak zpomalí proti loňským 3 procentům a dokonce desetinovému růstu dva roky zpět, cituje ze studie agentura AP.

Podle partnerky Bain & Company Claudie D’Arpiziové spotřeba luxusního zboží nezvolňuje pouze na vývoji majetku a bohatství jednotlivých zákazníků, ale celkově na útlumu a v Evropě pak povážlivém propadu spotřebitelské důvěry a nálady.

Evropa ale není tahounem prodejů luxusu, tím je jednoznačně Čína s třetinovým podílem na globálním stavu trhu. Právě tam nastal zádrhel v podobě zvolnění čínské ekonomiky a nadto snad vlády o omezení korupce. 

Newsletter