Na devizových trzích je patrní rizikově averzní nálada projevující se v silnějším dolaru. Ten proti euru testuje hranici 1,1700 EURUSD. Risk-off sentiment oslabuje měny regionu. Koruna se posunula k úrovni 25,40 za euro.

Studie: Odchod Británie z EU by zastavil vzestup londýnské City

Ekonomický výkon londýnské finanční čtvrti vzroste v příštím desetiletí o více než třetinu a počet zaměstnanců o deset procent, pokud se nenaplní některé hrozby, jako odchod Británie z Evropské unie. Vyplývá to ze studie zadané společností City of London Corporation, která propaguje Londýn jako finanční centrum.     

Podle studie ekonomický výkon finančního centra, kterému se říká City of London, loni činil 45 miliard liber (1,7 bilionu Kč). V příštích deseti letech se má zvýšit o dalších 16 miliard liber. Tento růst by měl pomoci vytvořit ve finančním centru 39.000 nových pracovních míst. Loni bylo v City zaměstnáno 397.000 lidí. Růst City by pak měl přispět ke vzniku 145.000 nových pracovních míst v celém Londýně.     

Existuje však několik rizik, která by mohla zabránit dosažení tohoto růstu. Jedním z nich je možný odchod Británie z Evropské unie. Premiér David Cameron slíbil znovu projednat spojení Británie s Evropskou unií a do konce roku 2017 vyhlásit referendum o členství Británie v EU. Dalšími hrozbami jsou nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců, nedostupné bydlení a omezené kapacity v letecké dopravě.     

Náhled do peněženky londýnských bankéřů

Podle konzervativce Marka Garniera, bývalého člena finančního výboru parlamentu, je pro místní finanční sektor velmi důležité, aby Británie zůstala členem EU. „Británie a City of London nejsou jen uznávanou destinací, jsou bránou k jednotnému trhu v Evropě. Je důležité, abychom udrželi naši pozici v Evropě a stali se vlivným členem,“ prohlásil Garnier na průmyslové konferenci.     

Výhled růstu pracovních míst pro City přichází v době, kdy investiční banky po celé Evropě propouštějí tisíce zaměstnanců kvůli restrukturalizacím, jejichž cílem je splnit přísnější podmínky regulátorů, a stahují se z některých aktivit, které jim neposkytují odpovídající výnosy, napsala agentura Reuters. 

Londýn je nejdražší kancelářskou metropolí

Newsletter