Šum kolem výsledků ČEZ: Beneš pouze zopakoval výhled

(Rozšířeno 8:47) Loňský čistý zisk energetické společnosti ČEZ činil 29 miliard korun, zisk před odpisy 72 miliard korun. Na základě rozhovoru Daniela Beneše pro Právo se takové sdělení objevilo na partnerském webu Novinky.cz i v agenturním zpravodajství. Mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová ale pro Roklen24 uvedla, že šéf energetiky pouze zopakoval výhled a naopak nevyřkl žádná skutečná čísla.

Právě oficiálním výhledem (guidance) pro rok 2014 je čistý zisk na úrovni 29 miliard korun a provozní zisk před odpisy na úrovni 72 miliard korun. Dle Půlpánové bylo vyřčeno právě zopakování výhledu, poskytnutého pro rok 2014, které je tak logicky v souladu s odhady analytiků.

Vyslovení skutečných čísel by pro finanční trhy bylo krajně nestandardní. Energetika ČEZ oficiálně zveřejní čísla za poslední čtvrtletí roku 2014 a celý rok 2014 podle svého finančního kalendáře dne 3. března 2015.

Praha by měla v úvodu růst. ČEZ loni s čistým ziskem 29 mld. Kč?

Daniel Beneš v rozhovoru pro Právo dále uvedl, že ceny silové elektřiny v posledních letech stagnují a předpokládá, že to tak bude i nadále. „To ale nevypovídá nic o ceně za elektřinu včetně všech vedlejších nákladů, kterou platí občané. V současnosti totiž platí z velké části za ostatní služby, ať jsou to přenosové služby, distribuce a především podpora výroby z obnovitelných zdrojů,” řekl Právu Beneš. Upozornil, že právě kvůli podpoře obnovitelných zdrojů je cena silové elektřiny pokřivená.

Ohledně jaderné energetiky Beneš listu řekl, že prioritou firmy je zvýšit výkon jaderných bloků v Temelíně a v Dukovanech. Připomněl, že v posledních letech se zvýšil instalovaný výkon obou elektráren o 530 megawattů. Důležitá je podle Beneše také výstavba nových bloků v Dukovanech i Temelíně. Předpokládá, že vzniknou v letech 2035 až 2037.

Daniel Beneš se v rozhovoru zastavil také u návrhu, který několik dní zpět proběhl tuzemským tiskem. Tím je možnost, že by stát rozdělil společnost OKD, spadající pod NWR, na toxickou a zdravou část z pohledu aktiv. Zprávy následně tvrdily, že by dobrá část, zahrnující mimo jiné doly Darkov nebo ČSM, přešla pod stát a byla po dobu své zbývající zhruba 10leté životnosti spravována společností ČEZ. Šéf ČEZu Beneš pro dnešní Právo uvedl, že s ním o tomto záměru nikdo nemluvil a zprávu se dozvěděl z tisku. Převzetí dolů ale nepovažuje za správné rozhodnutí. 

Newsletter