Superúterý: Den, kdy trhy padají?

Takzvané superúterý v minulosti často signalizovalo krátkodobý pokles na burze. Zkušenosti z minulých let ukazují, že investoři panikaří z nejistoty, kdo se nakonec v primárkách stane prezidentským kandidátem. Bude to tak i letos, kdy velký den primárek vyšel na úterý 1. března?

Panika a obrat trhů opačným směrem nahoru přichází jen v letech, kdy je jasný kandidát a všichni předem očekávají, že vyhraje. Hlavním favoritem mezi republikány je letos miliardář Donald Trump, jehož náskok se snaží dohnat Ted Cruz a Marco Rubio. Mezi demokraty je boj o poznání vyrovnanější. Bývalá první dáma Hillary Clintonová jen těsně vede před Berniem Sandersem.

Letos tedy velký den primárek vyšel na úterý. Na tucet států bude volit v prezidentských primárkách, jež určí pětinu všech stranických delegátů a také  trochu vyjasní již probíhající a vyostřenou kampaň, která způsobila znepokojení, kolapsy a během níž už zrudlo nemálo obličejů.

Superúterý přinese skutečnou stádní mentalitu investorské základny.  Ukáže se nervozita vyplývající z nejistoty kolem budoucího kandidáta na post šéf Bílého domu. Pak může nastat ve volbách často vídaný “bandwagon effect” – zjednodušeně tendence nerozhodné části populace přidat se po nějaké době k té straně, která pravděpodobně zvítězí.

Jako ilustrační případ může sloužit rok 1996. Index Standard &Poor v týdnu před primárkami klesl o 2,9 procenta.  Tehdejší republikánský favorit Bob Dole vyhrál všechny volby a zajistil si tak stranickou nominaci. Investoři oslavovali a následující týden se akcie vydaly nahoru, když přidaly 2,3 procenta.

V roce 2012 index S&P 500 pět dní před superúterkem oslabil o dvě procenta. Republikánský kandidát Mitt Romney si zajistil pohodlnou výhru a jaká následovala reakce investorů? Trhy v následujícím týdnu rostly o téměř čtyři procenta.

Tento koncept  poklesu a následné růstu trhů funguje jen tehdy, když je jasný favorit.  Pokud stranický kandidát zpečetí své vítězství, mohou trhy po tomto “Dni D”  vyletět nahoru. Když ale neexistuje jasný vítěz a kandidát nemůže potvrdit svoji nominaci, pak akcie klesají. Tak tomu bylo v roce 2008. Tehdy se demokratičtí kandidáti, Hillary Clintonová a Barack Obama, rozdělili o superúterý rovným dílem.

Newsletter