Nad očekávání lepší výsledek německého ZEW indexu podpořil euru, které posiluje nad 1,2160 EURUSUD. Posilující euro proti dolaru podpořilo korunu. Kurz zpevnil pod hranici 25,60 za euro.

Svatá válka proti praní špinavých peněz

I přesto, že je Vatikán sídlem nejvyššího božího zástupce, jeho reputace je ve finančním světě silně pošramocená. Evropští regulátoři totiž odhalili několik případů praní špinavých peněz, které probíhalo právě přes „svatý“ stát, resp. jeho banku. Jakmile byly tyto aféry odhaleny, odstartoval útrpný proces finanční „očisty“.

Evropští regulátoři nedávno Vatikán urgovali, aby si pospíšil a vznesl obvinění v rámci některé z 25 otevřených kauz praní špinavých peněz. Tato výzva přišla ze strany Výboru expertů pro hodnocení opatření proti praní špinavých peněz a financování terorismu (tzv. Moneyval) v rámci jeho pravidelného reportu, který zhodnocuje činnost vatikánského oddělení compliance.

Moneyeval pochválil Svatý stolec za výrazné zlepšení v identifikaci a řešení většiny právních mezer a podezřelých transakcí, na které upozornil při svém posledním hodnocení z roku 2012. Jediná výtka se týkala toho, že stále není jasné, jak byly nové AML  (Anti Money Laundering) zákony a normy implementovány v praxi, a to i přesto, že Vatikánu leží „na stole“ 25 obvinění. Polovina z nich byla podána jen tento rok.

Italsko-vatikánský boj proti finanční kriminalitě

„Celkově vzato, teď nastal čas, kdy je potřeba ukázat, jak v praxi funguje nově zavedená právní struktura boje proti praní špinavých peněz,“ přepisuje slova hlášení server CNBC. Jedním z prvních obvinění, které by mělo být okamžitě řešeno, je kauza italského byznysmena, jehož firma, která měla s Vatikánem uzavřené stavební kontrakty, podezřele zbankrotovala.

Vatikán akceptoval, že se stane objektem hodnocení Moneyvalu v roce 2009, aby ze sebe smyl nálepku daňového ráje, jehož banku využívají k daňovým podvodů a k praní špinavých peněz podvodníci nejen z Itálie, ale i dalších evropských států.

V rámci této „očisty“ Vatikán přijal a přepsal několik AML zákonů a uzavřel s desítkami zemí program sdílení informací ohledně finančních transakcí. Rovněž bylo zablokováno téměř 5 tisíc bankovních účtů, u kterých byly identifikovány podezřelé operace. V rámci zmrazených financí se tak vyskytla aktiva o hodnotě zhruba 11,2 milionů euro.

Newsletter