Svaz průmyslu: 60 % exportérů pocítilo snížení poptávky z Ruska

Na 60 % českých firem, které jsou aktivní v Rusku, již pocítilo snížení poptávky z tamního trhu. Důsledkem byl pokles nebo ztráta zakázek a zastavení nových připravovaných projektů. Naprostá většina (99 %) českých podniků ale ruský trh úplně opustit nechce. Vyplývá to z ankety Svazu průmyslu a dopravy mezi exportéry do Ruska. Čtvrtina podniků zatím dodávky do Ruska neomezila. 

Negativní dopady situace v Rusku se často začaly projevovat se zpožděním a řada firem je pocítila až v souvislosti s prudkým oslabením rublu. Vývoz domácích firem do Ruska loni v říjnu klesl meziročně o 18 %, v listopadu se propad prohloubil na 23 %. Podíl vývozů do Ruska na celkovém exportu klesl loni v listopadu na 2,8 %, ještě v červenci to bylo 3,6 %.

Někteří čeští exportéři již museli snížit ceny v závislosti na vývoji kurzu rublu. V některých případech pokračují jen dříve uzavřené kontrakty a nedaří se uzavřít nové. Část průmyslových firem kvůli dlouhým dodacím lhůtám pocítí dopady situace v Rusku až letos.

Na ruském trhu nyní dostává přednost domácí produkce a ruší se tendry na importované výrobky kvůli sankcím EU a oslabení rublu. „Ruští partneři do budoucna nechtějí riskovat, že jim evropské a americké firmy dodají (zboží) a poté v budoucnu odmítnou zajišťovat servis a další dodávky. I proto se postupně začínají orientovat na technologie z Jižní Koreje, Japonska či Číny,“ uvedl k anketě mluvčí Svazu průmyslu Milan Mostýn. 

Singer (ČNB) pro Roklen24: Do Ruska exportujeme zhruba 4 %

Oslabení rublu bylo tak výrazné, že v některých výběrových řízeních české podniky ztrácí konkurenceschopnost. Sankce, propad kurzu rublu a nejistota v Rusku vedly k tomu, že se řada investičních záměrů stala nevýnosnými. Víc než polovina tuzemských firem také uvedla, že se vývoj na ruském trhu projevil i na dodávkách do ostatních zemí SNS. Situace se zhoršuje zejména u dodávek na Ukrajinu, do Běloruska a Moldávie. 

Platební schopnost ruských partnerů se rovněž zhoršila, tento problém registruje polovina tuzemských exportérů do Ruska. „Ruské firmy mají omezeny přístup k financím a valutám. Rozpočty na již přijaté a odsouhlasené konkrétní projekty se staly nedostačující, kde v důsledku pádu rublu partneři ztratili kupní sílu. Nerealizují se nové projekty z důvodu snížení rozpočtů,“ dodal Mostýn. 

Česká exportní banka pozastavila úvěrování vývozů do Ruska

Singer (ČNB): České dcery zahraničních bank výrazné expozice k Rusku nemají

Newsletter