Švédové zavádějí záporné sazby a QE

Švédská centrální banka dnes překvapila finanční trhy zavedením záporných úrokových sazeb a ohlášením nákupu vládních dluhopisů. Banka, která se tak snaží bojovat proti poklesu cen, navíc upozornila, že je v případě potřeby připravena uskutečnit další opatření. Švédská koruna po rozhodnutí banky oslabila vůči dolaru zhruba o procento na šestileté minimum.     

Švédsko na rozdíl od řady jiných evropských zemí vykazuje solidní hospodářský růst. Inflace však stále zůstává hluboko pod dvouprocentním cílem centrální banky a podle některých ekonomů hrozí Švédsku deflační spirála.     

Centrální banka dnes snížila svou klíčovou úrokovou sazbu z nuly na minus 0,1 procenta. Analytici přitom očekávali, že úroky zůstanou beze změny. Banka navíc oznámila, že se rozhodla nakoupit vládní dluhopisy v hodnotě deseti miliard švédských korun (zhruba 29 miliard Kč).     

Nákupy vládních dluhopisů, tedy takzvané kvantitativní uvolňování měnové politiky, letos v rámci boje s deflací spustila rovněž Evropská centrální banka (ECB). Ta v lednu oznámila, že bude do ekonomiky eurozóny měsíčně pumpovat 60 miliard eur (zhruba 1,7 bilionů Kč).     

Meziroční míra inflace ve Švédsku v lednu činila minus 0,3 procenta. Tamní ceny zaznamenaly nárůst pouze v jednom z posledních 12 měsíců, upozorňuje server BBC.     

Švédská ekonomika přitom v loňském roce podle odhadů stoupla o více než dvě procenta. Centrální banka nyní předpokládá, že hospodářský růst budou podporovat nízké ceny ropy, slabší kurz domácí měny a nízké úrokové sazby. 

Švýcarský případ

Co do snižování úrokových sazeb pod nulu, nelze nezmínit dánskou centrální banku, která k tomuto kroku přistoupila čtyřikrát za tři týdny – naposledy v týdnu minulém, kdy hlavní úrok srazila na aktuální minimum -0,75 %. Kodaň tím brání kurz měny před výrazným posílením, které by mohlo dánskou korunu vytlačit ze stanoveného úzkého rozpětí vůči euru. 

Politika pevného směnného kurzu je podle guvernéra dánské centrální banky nepostradatelným prvkem hospodářské politiky Dánska – tak jako tomu donedávna bylo v případě Švýcarska. Tamní centrální banka SNB ale v lednu překvapila trhy ukončením svého intervenčního režimu. Právě v důsledku skokového posílení švýcarského franku vzrostl zájem o dánskou měnu – klíčová sazba již klesla na úroveň té švýcarské a pro dánskou centrální banku je finančně náročnější příliv investic do tamní měny vyvažovat. 

Newsletter