Pravděpodobná demokratická kandidátka na úřad prezidentky Spojených států Hillary Clintonová má stále velký problém. Šéf FBI James Comey v úterý 5. července nedoporučil její stíhání v případě vyšetřování jejího nelegálního a nezabezpečeného soukromého serveru. Současně ji ale v přímém přenosu důkladně znemožnil.
V průběhu tří a půl hodinového grilování v americkém Kongresu důkladně a ze všech stran celému světu vysvětlil, že Clintonová vpodstatě není dostatečně sofistikovaná, aby chápala důležitost zásad zacházení s utajenými materiály. Technicky sofistikovaná, upřesnil, když tento výraz získal na popularitě.
Po třech a půl hodinách otázek (např. fantastický Trey Gowdy) sice v řadách republikánů stále vládla jen těžce potlačovaná frustrace, ale Comey neschopnost Clintonové popsal do takových detailů, že se (nejen) členům Kongresu tajil dech.
Sanders oficiálně podpořil Clintonovou na prezidentku USA
Rozhodnutí nedoporučit její stíhání za extrémní neopatrnost (“extreme carelessness”) hájil tím, že nenašli žádné důkazy, které by prokazovaly kriminální úmysly z její strany, a ačkoliv zákon z roku 1917* umožňuje trestní stíhání za velkou nedbalost (kterou neopomněl znovu a znovu připomínat i s detaily), byl za 99 let použit pouze jednou, a to v případě špionáže.
Comey si byl dobře vědom, že jeho rozhodnutí, které jde proti tomuto nepoužívanému zákonu, a které, jak sám několikrát pevně zopakoval, s nikým nekonzultoval, bude mít další legislativní důsledky. Comey navíc nechal naplno a jasně ve svých odpovědích zaznít, že Hillary Clintonové vlastně nic nebrání v tom, aby to udělala znovu…
Čtenářka @roklen24: Švejkováni po americku aneb jak to koulí @HillaryClinton – https://t.co/ppAhDlN5rr #uselection pic.twitter.com/PEWgIadD9Y
— Roklen24.cz (@roklen24) 9. července 2016
Nevěřícný údiv způsobilo sdělení, že tří a půlhodinový výslech Clintonové nebyl nahráván (nezmínil ani jiný způsob záznamu) a ona sama dokonce nebyla pod přísahou.
Za závažný byl považován fakt, že Clintonová umožnila přístup k utajeným materiálům i lidem ve svém okolí bez bezpečnostní prověrky, kterou navíc neměli ani její advokáti, kteří její e-maily procházeli, třídili – a mazali. Comey uvedl, že tyto e-maily FBI nedokázala zrekonstruovat.
Na dotazy opakovaně odpověděl, že pro zaměstnance FBI, či všeobecně jakéhokoliv vládního zaměstnance, by takovéto jednání mělo velmi závažné důsledky, a to jak disciplinární, tak týkající se například odebrání bezpečnostní prověrky, umožňující s tajnými materiály vůbec přijít do styku. Na otázku po důsledcích v tomto konkrétním případě po zaváhání odvětil, že to není jeho role. V Kongresu zavládlo ticho.
Trump předstihl Clintonovou na Floridě a v Pensylvánii
Představa prezidentského kandidáta, usilujícího o funkci vrchního velitele ozbrojených sil, kterému je odebrán přístup k tajným informacím, většinu kongresmanů zaskočila svou kafkoidní absurditou. Řada otázek zůstala bez odpovědi, neboť jejich předmět nebyl předmětem vyšetřování, stejně jako lži, které Clintonová opakovaně pronesla jak na veřejnosti, tak pod přísahou v Kongresu. Toto slyšení v Kongresu rovněž nebylo do vyšetření zahrnuto, neboť to by muselo byt nejprve doporučeno Kongresem. Jason Chaffetz, předseda kongresové komise**, se podivil a Comeymu doporučení okamžitě slíbil. Z jakého důvodu to neřešili dříve, není ale jasné.
Většina otázek tedy spadala do okruhu “Co to má, sakra, znamenat?” Důrazně a podrobně vysvětlit, že je kandidátka prolhaná, neopatrná, ledabylá a nezodpovědná osoba, která nebyla schopná se naučit a zejména respektovat základní pravidla zacházení s tajnými dokumenty za celou svou mnohaletou kariéru senátorky, první dámy a Secretary of State – a neobvinit ji, nedává smysl. Případ působí elegantně osekaně, a bez kontextu divně.
Kontext je, mohli bychom se domnívat, další vyšetřování FBI : Clinton’s Foundation. CNN oznámila, že State Department případ e-mailů Hillary Clintonové znovu otevře.
Zdroje: FOX News, CNN, independent sources