Je to první případ v historii USA, kdy je předpokládaný kandidát na prezidentský úřad předmětem kriminálního vyšetřování FBI. Ředitel FBI James B. Comey minulé úterý vystoupil na tiskové konferenci, kde měl oznámit, zda Hillary Clintonová bude obviněna z trestných činů, týkajících se jejího nelegálního nezabezpečeného soukromého serveru a zacházení s utajovanými informacemi. A?
Výstup byl načasován na den po víkendu Dne nezávislosti, kdy Američané věnují zprávám méně pozornosti, a dva dny po sobotním výslechu Clintonové FBI, kterému předcházela prapodivná schůzka Billa Clintona se státní zástupkyní Lorettou Lynchovou. V situaci, kdy je Lynchová zodpovědná za vyšetřování jeho manželky a velmi pravděpodobně i jeho samotného v souvislosti s Clinton’s Foundation, se jedná o obrovský skandál.
Clintonová stíhána nebude. Má cestu do Bílého domu volnou?
Clintonová původně uváděla, že se jedná o jakési „bezpečnostní šetření“, ale Comey na přímý dotaz médií již na jaře uvedl, že FBI ze svého titulu neprovádí žádná bezpečnostní šetření (security inquiry), ale kriminální vyšetřování (investigation). Nejedná se tedy o „skandál kvůli soukromým mailům“, jak je situace zavádějícím způsobem interpretována světovými médii.
James Comey, ředitel FBI a jeden z mála nejvyšších činitelů s neposkvrněnou pověstí, v podstatě potvrdil a překvapivě dokonce zesílil všechno, co média už téměř rok propírala (viz níže). Ve svém projevu Comey nezmínil ani slůvkem Benghází či Clinton’s Foundation. Clintonovou de facto potopil, ovšem její stíhání přesto nedoporučil, což uvrhlo celou US mediální scénu do víru divokých spekulací.
Soukromý server Clintonové, umístěný ve sklepě (což způsobilo nemálo posměšků samo o sobě) se ovšem ukázal ne tak zcela soukromý: oficiální vládní adresu si, při nástupu do funkce v r. 2009, Clintonová odmítla nechat zřídit, a veškerou soukromou i pracovní, tedy státní korespondenci včetně dokumentů uchovávala na tomto nelegálním a nezabezpečeném domácím serveru. Nedá se ani odhadovat, kolik zákonů, vyhlášek a bezpečnostních předpisů porušila či v lepším případě ignorovala, a to po celé roky, kdy byla ve funkci. Samozřejmě, že o tom museli ”všichni” vědět, ačkoliv média i nadále hrají jakousi „informační slepou bábu“ (to „všichni“ zahrnuje pochopitelně vládu, FBI i prezidenta Obamu).
Ministerstvo obnovuje šetření e-mailové aféry Clintonové
Snad všechna vysvětlení a výmluvy, které Hillary během téměř rok trvajícího vyšetřování vyprodukovala, se ukázaly lživé: server nebyl nikým schválen, nepodařilo se dohledat nikoho, kdo by kdy takovou žádost viděl či dokonce odsouhlasil, a takovéto schválení by stejně bylo protizákonné, neboť komunikační kanály vládních činitelů i instituci jsou ve speciálním bezpečnostním režimu. Jediné schválení tedy pocházelo od Clintonové samotné. Výmluva, že její předchůdci to dělali také, je rovněž nepravdivá: její předchůdci si občas poslali soukromý e-mail, ale zde se jedná o přesunutí celé vládní agendy na nechráněný server. K tomuto serveru měly přístup tři osoby: Hillary Clintonová, její asistentka Huma Abedinová a dcera Chelsea, o jejichž bezpečnostním (ne) prověření se taktéž spekuluje.
Tento server zřídila na pokyn asistenta Bryana Pagliana malá lokální firma z Denveru, Plate River, která nemá bezpečnostní prověrku, a loni v prosinci se ukázalo, že Clintonová neměla ani tušení, že tato firma má automatické ukládání “všeho” někam do cloudu u další firmy, Datto Inc., v Connectitutu. Datto o tom všem evidentně ale také neměla ani tušení…
Poslední zprávy potvrdily, že FBI zabavila server Plate River (fyzicky je odnesli) a s největší pravděpodobností dohledala veškerou chybějící (tedy Hillary neposkytnutou) korespondenci také na vládních serverech.
Dále není pravda, že veškerou pracovní korespondenci odevzdala Úřadu vlády (State Departement): trvalo dva roky, než e-maily, které podle zákona patří americké vládě, její právníci, kterých zaměstnává více než sto, odevzdali (sama má právnické vzdělání, stejně jako Bill Clinton a většina US politiků – v ČR již začínáme chápat, proč je tomu tak).
Předtím ovšem, bez čtení, jen na základě “objektu”, vymazali 30 000 mailů, které prý byly soukromé – o józe, dceři Chelsea apod. Toto jednání bylo opět nezákonné, neboť zacházení s vládními dokumenty a korespondenci USA (ať už utajenými nebo ne) má přesně stanovená pravidla, stejně jako podmínky jejich likvidace (Federál Records Act). Vzhledem k tomu, že celkový počet e-mailů bylo cca 60 tisíc (údaje se lehce liší, snad podle toho, ve které fázi mazání je otázka zastihla), médiím tanou na mysli nepříliš překvapivě otázky: 30 tisíc mailů o józe? A co tedy vlastně dělala v pracovní době? A hlavně – z jakého důvodu potřebovala, aby Úřad vlády neměl přístup k její korespondenci?
Kongresový výbor kritizuje Clintonovou za incident v Benghází
Na otázku, zda vymazala server („wipe the server clean“), odvětila: „Vymazala – jako – hadříkem?“ a koketním způsobem naznačila pohyb čištění. Při otázce na nedostatečné zabezpečení se ohradila, že server hlídali její bodyguardi (to si opravdu nevymýšlím!).
Celu dobu používala neschválený a nezabezpečený nevládní přístroj Blackberry. Comey se ovšem zmiňoval o serverech (v plurálu) a nezabezpečených zařízeních (v plurálu). Není tedy dále pravda, že používala pouze svůj nepovolený Blackberry, a už vůbec nemůže být pravdivé tvrzení, že to bylo z důvodu pohodlí. Její oficiální kancelář, jak se ukázalo, byla tak zabezpečena a odrušena, že tam fungují pouze vládní přístroje a elektronika, a Hillary tedy musela opustit svou vlastní kancelář při každé komunikaci. Zda musela jen do přízemí, nebo bylo kvůli každému mailu či telefonu nutno opustit budovu úplně, není jisté… Jisté ale je, že její asistentka Abedinová FBI potvrdila, že používání nezabezpečených přístrojů ztěžovalo poměrně zásadním způsobem jejich práci.
Dále prý za celé čtyři roky neobdržela žádnou korespondenci s utajovanými údaji. U jedince ve funkci „Secretary of State“ je to poměrně udivující – jeden by řekl, že v této pozici je tajná i pomlčka… Rozhořela se tedy vášnivá mediální debata, jak se pozná tajný e-mail od netajného, kterou uťal až bývalý Attorney General M. Mukasey, který před nedávnem vysvětlil, že dokument není tajný proto, že je tak označen, ale že je to sama informace, která je tajná. Také zkoprnělým Američanům objasnil, že FBI nedělá žádná civilní vyšetřování, nýbrž vyšetřování kriminální, a že vyšetřuje nikoliv „e-maily“, jak uváděla média, ale osoby. Média se dokonce chvíli celkem podrobně věnovala celému systému zacházení s utajovanými dokumenty, tedy např. jakou vlaječku má e-mail s tím či oním stupněm utajení (vyšlo najevo, že Hillary dala sama příkaz k jejich odstranění a posílání těchto dokumentů nezabezpečenou cestou), ale události se hrnou poměrně hbitě: ozval se Guccifer z Rumunska, že jich pár má, a za pár hodin si ho vyzvedla CIA a šupky-hupky, už byl v USA (teď prý ovšem „zmizel“…). Vzápětí se ozval Guccifer II, který nikam nejezdil a rovnou svůj úlovek předal Julianu Assangeovi, který jej hodlá zveřejnit. Poker s e-maily hraje ovšem i Putin a zcela jistě také Čína, Izrael a další.
Pro srovnání:
Generál David Petraeus, bývalý šéf CIA, odešel s ostudou po celoživotní službě kvůli tomu, že některé utajované informace dal k dispozici svému životopisci – tedy pouze jediné osobě, která ještě k tomu měla bezpečnostní prověrku pro zacházení s tajnými materiály.
Když geniálního Aarona Swartze v lednu 2013 našli oběšeného (oficiální vyšetřování vyloučilo cizí zavinění), bylo mu 26 let a před sebou měl proces, ve kterém mu hrozilo až 35 let vězení, za to, že jako zastánce volného přístupu k informacím zkopíroval (ale nezveřejnil!) několik milionů článků z JSTOR, digitální vědecké knihovny MIT. Vědeckých článků, žádné tajné vládní materiály. Ačkoliv JSTOR žalobu stáhnul a ačkoliv Aaron Swartz nezpůsobil nikomu žádnou škodu, státní zástupkyně se rozhodla v procesu pokračovat a „udělat si na něm jméno“.
Julien Assange živoří na ekvádorské ambasádě v Londýně, Edward Snowden je v nedobrovolném exilu v Moskvě – a Hillary míří do Bílého Domu.
Média se oddávají divokým spekulacím, zejména v souvislosti se zcela nevídanou arogancí Billa Clintona, který si minulé pondělí náhodou “slítnul” do Phoenixu, kde se na letišti doslova nasáčkoval do letadla Generál Attorney Loretty Lynchové v půlhodinovému popovídání „o vnoučatech“. Jedná se o naprosté pohrdání právem, neboť Lynchová má pod sebou vyšetřování jeho ženy a velmi pravděpodobně i jeho samotného v souvislosti s Clinton Foundation.
FBI na místě přikázala novinářům vypnout kamery a mikrofony, a nebýt jednoho místního neochočeného novináře, který se nenechal zastrašit a podal o tomto setkání zprávu, nikdo by o tom nic nevěděl. Bylo by zajímavé se podívat, která média tam byla – a na příkaz ani nemukla…
Situace je tedy poměrně nepřehledná, dramatický boj probíhá na všech frontách a do velkých médií se často dostanou jen účelově vytvořené pseudozprávy, aby se obraz situace mediálně zamlžil.
Využité zdroje : CNN, FOX News, další nezávislé zdroje