Švejkování: United States of Trump & Jak chutná Trump

Pokojné předávání moci připomíná pokojné předávání odjištěného granátu. Američané, vyděšení kobercovým náletem agresivní protiruské mediální propagandy toho nejtvrdšího ražení, se zásobují a připravují na občanskou a třetí světovou válku.

První zastávkou budoucí prezidentské kolony, jež vyjížděla z Blairova domu (Tony Blair byl prvním hostem, jež zde přebýval) ve Washingtonu D.C., kde prezident-elect Donald Trump strávil noc před inaugurací, byl Arlingtonský národní hřbitov. Vzdal čest padlým americkým vojákům a položil svůj první prezidentský věnec.

Zaujalo nás, že značná část komentátorů zdůrazňovala, že nový prezident nikdy nesloužil v armádě a nic o ní neví, zatímco my víme, že od třinácti let navštěvoval Vojenskou školu v Cornwallu ve státě New York.

Majestátní a klidný Donald Trump schází s manželkou Melanií po bílém schodišti a Americe se tají dech. Začíná krystalizace procesu „Svět podle Trumpa“.

Davy zpívají „I Am Proud To Be An American“, přichází legenda Lee Greenwood, autor této skladby, a zpívá závěrečnou sloku. Donald Trump na jeho počest povstává a ve tváři je mu vidět pohnutí.

Následuje svižná country v podání country superstar Tobyho Keitha, jež participoval také na inauguraci George W. Bushe a B. Obamy a odehrál na dvě stovky koncertů americkým vojákům na misích v Iráku a v Afghánistánu. Nejvíce se nám líbíla píseň „Beer for My Horses“, jakási odbojná country o whisky a korupci. „Whisky for my men and a beer for my horses“, zní lahodný text písně, a refrén byl „Back to the Saddles“.

Donald Trump se pohupuje v rockovém rytmu v podání kapely 3 Doors Down z Mississippi a Alabamy, jež hrála na inauguraci již Georgi W. Bushovi a již se nepodařilo výhrůžkami zastrašit. Hollywood drží své hvězdy na krátkém vodítku. Hollywoodským producentům (a tedy i hercům) totiž hrozí, že budou muset platit stejné daně jako řádní občané!

Na závěr předinauguračního večera se budoucí prezident odebral s celou rodinou před Lincolnovu sochu, aby mu vzdal hold. Bylo to majestátní a symbolické gesto, doprovázené chorálem a následované úžasným ohňostrojem. Donald podle nás vytřel Hollywoodu zrak!

Demokraté v kongresu mezitím úspěšně zpomalují proces jmenování nového kabinetu a vůbec se chovají jako malí zlí trpaslíci. Jen tak náhodou mezi ostatními drhne také jmenování Mikea Pompea z Kansasu do čela CIA.

Trumpův kabinet prý bude mít nejvyšší souhrnné IQ v novodobé historii. To rádi slyšíme! I když, jak uštěpačně podotýká náš oblíbený komentátor Martin Brodel, po Obamově vládě by to neměl být velký problém. Také tvrdí, že kdyby demokraté měli rozum, tak by stejně nevěděli, co s ním mají dělat…

Profesionální tým stěhováků má v den inaugurace na přestěhování dvou prezidentských rodin, jedné „in“ a druhé „out“, pět hodin. Když nový prezident do Bílého domu dorazí, musí mít na svém místě i kartáček na zuby. Donald Trump to vzal i s potahy a závěsy. Také auta v prezidentské koloně má nová.

Mladý protestrant křičí do kamery, že Donald Trump je horší než Stalin. „Víš, že Stalin zabil 50 miliónů lidí?“ ptá se jej redaktor. „A víte, že za jeho vlády přibylo v Rusku přes 1% obyvatelstva?“ opáčí fracek drze. Naše srdce se zatvrdilo.

Všechny oběti jsou marné, každá nová generace blbců pohřbí, co se té předešlé podařilo.

Chtěli jsme laskavého čtenáře informovat také o dění na CNN, tam se ale odehrávala nukleární válka. Nejprve jsme se domnívali, že došlo k napadení USA Severní Koreou a Fox to promeškal, ale po prvotním šoku se ukázalo, že se jednalo o ilustrativní video k následující odborné panelové debatě na téma „Stihne Kim vyrobit raketu během Trumpova prezidentství a zničit USA?“ Ustaraní komentátoři vyslovují velké obavy. Není divu, když jsou americké tajné služby celý víkend bez velitele!

Američtí demokraté, zdá se, své demokracii ještě nedorostli. Šedesát devět demokratických kongresmanů a senátorů bojkotuje mírové předání moci ve vlastní zemi, Sorosovi zaprodanci se pokoušejí vyvolat občanskou válku a Fox do toho vytrvale vyhrává „You Can´t Always Get What You Want“.

Melania v bleděmodrém křehkém modelu Ralph Lauren otevírá další kapitolu americké elegance, započatou Jackie Kennedyovou. Lionel (Lionel Media) měl pravdu, když tvrdil, že Melania ještě všem vytře zrak.

Zatímco prezidentské páry se věnují tradičnímu čajovému dýchánku, symbolu mírového předávání moci v zemi, jehož obsah má médiím zůstat utajen, davem hodnostářů a činitelů před Kapitolem se osaměle prodírá Bernie Sanders.

Dwight D. Eisenhower tuto tradici porušil a do Bílého domu na čaj s JFK nepřišel. Vztahy byly tehdy tak napjaté, že prý spolu v autě nepromluvili ani slovo. Posledním, kdo se do Bílého domu dostal jako tzv. „outsider“, byl právě Eisenhower. Na jeho varovnou řeč před nebezpečím uchvácení moci dnes odkazují všechna nezávislá média.

Záběry na roztáčející se rotor post-prezidentského vrtulníku „Executive One“ s Obamovými v břiše, aby je odnesl do historie, patří k našim nejlepším zážitkům. Donald Trump vyvrátil z kořenů dvě politické dynastie, Bushů a Clintonových, komentují to dnes velmi seriózní Foxíci.

Motorcade je impozantní. Zdá se, že se uzavírají sázky na to, kde nový prezident na své první majestátní cestě z Kapitolu do Bílého domu po Pennsylvania Avenue nechá kolonu zastavit, aby šel kus pěšky, jak to velí tradice, započatá Jimmym Carterem v r. 1977. Napětí v hlasech moderátorů je znatelné a Chris Wallace má ke konci problém kontrolovat hlas. To musely být docela vysoké sázky, Chris Wallace je ostřílený profesionál!

Prezidentská kolona nakonec staví třikrát a napětí v hlasech se uklidňuje.

Do průvodného výkladu vpadá zpráva, že během útoku B52 bylo zabito sto bojovníků ISIS. Bodejť! Za našich barmanských let v irském pubu klienti po zásahu B52 (khalua, Baileys a vodka ve vrstvách) také padali jako švestky!

První prezidentský projev Donalda Trumpa jsme vyslechli celý a moc se nám líbil. Nejvíce se nám líbilo, že by Amerika měla být světlem pro ostatní země. Trochu nás zarazilo, když do debaty zavítal politický komentátor a sloupkař Washington Post, pobledlý Charles Krauthammer, jenž na to šel zostra a rovnou začal vykládat o Hitlerovi. Při svém druhém vystoupení výrazně zmírnil tón, tak jsme usoudili, že se byl, nešťastník, také podívat na CNN. Když ze sebe tuto otřesnou zkušenost setřepal, mluvil zase docela rozumně, a nakonec došel poměrně komplikovanou cestou k názoru, že je vlastně docela dobře možné, že prezident Donald Trump má na mysli prostě a jednoduše to, co říká. To to trvalo!

He doesn´t beat around the bush“, ilustruje své prozření Charles Krauthammer. To má tolik, ale tolik konotací (my tedy nacházíme dvě, ale zní to moc hezky) v souvislosti s bývalými prezidenty, že se nám tento výraz vzpírá překladu.

Totální Trump“, říká komentátor v reakci na řeč, která trvala 16 minut (JFK – 14 minut).

Pro ty, kdo projev nesledovali: Byla to „Řeč zapomenutého muže“ a Donald Trump v ní vyhlásil válku globalistickému establishmentu. Slíbil, že se bude starat o svou zemi (to je teď fašismus) a zakončil svou řeč vlastenecky poeticky: „Jedno srdce, jeden dům, jeden úděl.“ Proto ten jekot.

Obklopen svou velkou a fotogenickou rodinou a nejbližšími spolupracovníky nový prezident vesele podepisuje protokolární a jmenovací dekrety. Kolem rozdávání použitých per vzniká dokonce jakási rozverná dohadovací scénka, a ze zúčastněných čiší veselost, ačkoliv v tuto dobu už začíná být jasné, že demokraté se rozhodli prodlužovat schvalování členů nového kabinetu co nejdéle. Celá scénka vypadá velmi půvabně a přirozeně, a obvykle konfrontační Foxíci jsou z toho trochu zaraženi.

Probrala nás řízná dechovka a krásné mažoretky. Úplně nejlepší byli dudáci, námořníci a červené traktory. „Coast Guards“ výrazně chyběla v sestavě Pamela.

Prezident se z tribuny usmívá na svůj lid a salutuje ostošest. Chvílemi máme dojem, že salutuje i jednotkám tanečním, ale to může být úhlem kamery. Zálibně se pohupuje do rytmu hudby spolu s bubeníčky a dorostenkami. To je velmi důležité (jinak bychom o tom nepsali), neboť psychopati hudbu nevnímají. Těší nás, že si toho povšimli i na CNN! Vietnamští veteráni jedou v průvodu v dnes již historických vrtulnících na valnících a tančí další mažoretky. Následují historické jednotky i s povozy a koňmi a další mažoretky. Paráda! Moderní pochodová muzika s jazzovými i etnickými prvky je svěží a kupodivu se nám líbí. Kupodivu velmi, neboť jedna naše babička měla v oblibě Karla Vlacha a trochu se to na nás podepsalo.

Celkovou atmosféru ve Washingtonu popisuje upřímně Tucker Carlson:“Je tu hodně obyčejných lidí. My jich tu tolik nemáme, tak trochu trčí.“

Nejlepší překvapení nám ale připravil Lionel (Lionel Media).“Všechno, co jsem si kdy myslel a říkal o Trumpovi, bylo špatně. Naprosto mylné. Porazil je všechny, porazil nejlepší republikány a demokraty a dokázal to!“.

Newsletter