Švejkování VI. Úchvatné představení demokracie

RNC, the Republican National Convention, Národní republikánský sjezd, se konal minulý týden v Quicken Loans Aréně v Clevelandu ve státě Ohio. Nominovaný kandidát Donald Trump uspořádal impozantní show, která ukázala sílu jeho podpory ze strany voličů – a také odpor ze strany příznivců „starých republikánských pořádků“, jejichž velká část se sjezdu demonstrativně neúčastnila.

Jmenováni byli zejména Bushové a John Kasich, guvernér hostitelského státu Ohio a taktéž poražený prezidentský kandidát s citlivým egem. Ten se ovšem zúčastnil-nezúčastnil: usadil se ve stanu kousek od stadionu a pilně „úřadoval“, tedy přijímal návštěvy. Zda byl oblečený či neoblečený, o tom média neinformovala.

Sjezd zahájila silným emotivním projevem matka jednoho ze čtyř Američanů, kteří zahynuli při útoku na americkou ambasádu v Benghází v roce 2012.

Švejkování IV.: Jak Donald Trump balí Republikány

S velkým napětím byla očekávána řeč poraženého a zhrzeného republikánského kandidáta Teda Cruze, jenž Donalda Trumpa dosud nepodpořil a jehož velkorysým pozváním Donald Trump média velmi překvapil. To se zatím stalo jen dvakrát v americké historii, a v obou případech poražený kandidát vítěze v následném projevu podpořil. Toto se ovšem tentokrát nestalo.

Trump ukázal velkorysost a nabídl Tedu Cruzovi dokonce hlavní čas, a Ted Cruz v přímém přenosu zahodil svou slibnou politickou kariéru.

Jeho projev dokonce nebyl, oproti všem zvyklostem, ani vetován, tedy oficiálně schválen, ačkoliv Trump později tisku přiznal, že Cruzův projev, který musel být dán k dispozici pro titulky, překlady a znakovou řeč, přece jen předem četl.

Když přítomní voliči zhruba v půli jeho řeči zjistili, že Cruz Donalda Trumpa podpořit opravdu nehodlá, ale zato se již chystá kandidovat proti němu, a to za čtyři roky v prezidentské volbě v roce 2020, začali vyjadřovat svou nevoli, a po surrealistickém Cruzově blábolení o mamince a tatínkovi začali být opravdu naštvaní. Zakročil Trump, který si takto svůj příchod zcela jistě neplánoval: vkročil do sálu, strhl veškerou pozornost k sobě, umožnil Cruzovi rychle ukončit řeč a opustit pódium. K východu potřeboval Cruz i se svou ženou ochranku.

Na následné tiskové konferenci se oháněl „principy“, zároveň ale také naznačil, že jeho důvody byly osobní. Pochopení pro nedodržení svého slova a jednoznačného porušení veřejného slibu podpořit vítězného kandidáta Republikánské strany se nedočkal a odpovědí mu bylo hlasitě bučení přítomných.

 

 

V den Trumpova nejdůležitějšího projevu kariéry, poslední, čtvrtý den sjezdu, napětí gradovalo.

Přílet Donalda Trumpa ve stylu rockových hvězd jeho nápadným Boeingem 757, který nad městem před přistáním v Clevelandu několikrát „prezidentsky“ zakroužil, byl impozantní. K vlastní Aréně se pak Trump i se svým doprovodem dopravil helikoptérou, a ihned po vystoupení, stále ještě na trávníku, představil médiím svého kandidáta na viceprezidenta, Mikea Pence. Výběr tohoto konzervativního guvernéra z Indiany naznačuje, že si je Trump vědom svých vlastních limitů, a většina komentátorů to považuje za pozitivní signál, který by měl napomoci ke kýženému sjednocení strany.

Po korporátními médií rozmáznutém, ač věcně nepodstatném skandálu z počátku sjezdu, kdy manželka prezidentského kandidáta Melania Trumpová, původem ze Slovinska, použila ve svém projevu několik slovních spojení z osm let starého inauguračního projevu Michelle Obamové, kterým se inspirovala její asistentka v podkladech, to chvíli vypadalo chaoticky. Sjezd ale nakonec jednoznačně potvrdil Trumpovu dominanci a širokou podporu voličů.

Švejkování III. Ministryně Lynchová se kroutí jako had

Obrovským trumfem a mediální senzací se staly Trumpovy děti. Tři ze čtyř „malých Trumpíků“, kteří naprosto ohromili kongres (a budou pravděpodobně jedním z nevýznamnějších faktorů pro nerozhodné) jsou poloviční Češi: Ivanka, Donald Junior a Eric jsou jeho děti z prvního manželství s Ivanou Zelníčkovou. První řečnice Tiffany Trump je dcerou jeho druhé manželky Marly Maples, nejmladší Barron, syn Melanie, nehovořil – je mu devět let.

Největší očekávání způsobila pochopitelně dokonalá Ivanka Trump, která úspěšně vede své vlastní malé módní impérium. V jednoduchých růžových šatech a v typickém účesu působila se svou vřelou a emotivně, ale artikulovaně vyslovenou podporou svému otci jako zjevení. Uvedla, že její otec zaměstnával ženy na vysokých pozicích dávno předtím, než se to stalo normou, a vypadalo to, že taťka Trump musí být zázrak.

Ačkoliv jeho tři manželství nejsou v konzervativních kruzích přijímána zcela bezproblémově, silná a veřejná podpora celé této „equipy“ jeho vzdělaných, schopných, profesionálně vystupujících a hlavně loajálních potomků mu totiž zaručuje respekt i u nepřátel.

Projev nominovaného prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, monumentální a prezidentský, splnil všechna očekávání, a kontroverzi tentokrát externalizoval směrem k NATO. Tato kontroverze se ovšem týkala plnění povinností mezi zeměmi, které se k tomu zavázaly. Požadavek plnění podepsaných mezinárodních smluv by snad neměl být vykládán jako extremistický.

 

 

Organizační tým města Cleveland sklidil celkovou pochvalu za perfektně zvládnutou organizaci i bezpečnost od samotného kandidáta i médií. Anti-trumpovské protesty menšího rozsahu se sice konaly, ale postupně utichly, a největší senzací se tak stala jedna revoluční komunistka, která se pokusila zapálit americkou vlajku uprostřed davu. Asi nechodila do skautu, neboť vlajku se jí zapálit nepodařilo, a naopak jí hrozila smrt ušlapáním od několika desítek vášnivých amatérských fotografů, před kterými se ji snažila nakonec ochránit i přivolaná policie, aby ji pak mohla odvést.

Jen málo komentátorů si všimlo velmi zajímavého faktu, který by evropskému posluchači lehce ušel: kromě každodenní přísahy a hymny se, poprvé v historii Republikánské strany, na sjezdu nemluvilo o Bohu.

Donald Trump zaznamenal po skončení republikánského sjezdu největší nárůst počtu hlasů od roku 2000.

 

Newsletter