Evropské i americké výnosy klesají. Dolar oslabil nad 1,0670 za euro. Koruna ve ztrátě nad 25,25 za euro.

Švejkování VII. Sjezd demokratů začal skandálem

DNC – Democratic National Convention, Národní sjezd Demokratů, začal svůj první den ve Wells Fargo Center ve Philadelphii odstoupením Debbie Wasserman Schultzové, šéfky demokratického volebního výboru demokratů, po dalším čerstvém skandálu s hacknutými (Guccifer 2.0) a čerstvě zveřejněnými e-maily, které ukazují, že se vedení Demokratické strany snažilo poškodit kandidáta Bernieho Sanderse již od počátku kampaně: členové týmu v průběhu dubna zcela seriózně zvažovali, pro oslabení jeho pozice, poukázat na jeho židovský původ či ho veřejně označit za ateistu.

Okamžitě poté, co byla Debbie Wasserman Schultzová vyhozena, jí byla Hillary Clintonovou nabídnuta pozice čestné šéfky volebního výboru, tedy čestné verze téže funkce, ze které byla zrovna vyhozena… To je velmi nezvyklé a mnoho účastníků sjezdu i komentátorů a novinářů to rozběsnilo, o již naštvaných Bernieho fanoušcích nemluvě. Je to výsměch demokratickým principům, kdy už se ani nepředstírá, že jde o ideje. Také to ukazuje, co si top demokraté myslí o svých voličích – podle sebe soudím tebe.

V evropském kontextu je třeba si uvědomit, že označení ateista, v Evropě neškodné, je v USA politickým polibkem smrti. Vliv církví a náboženství obecně je v USA obrovský. Protože v některých oblastech (nejedná se o Východní, ani o Západní pobřeží) pro obyvatele menších měst funguje církev jako jediný stmelující společenský prvek, občané, kteří se otevřeně prohlásí za ateisty, jsou v podstatě “exkomunikováni” i v kulturním a lidském smyslu. Proto existují nejrůznější ateistické podpůrné spolky (což z evropského pohledu rovněž působí úsměvně), neboť kolektivní náboženství tyto lidi uvrhne “do klatby” – nastanou neřešitelné konflikty v rodině, v kruhu přátel, ve škole i v zaměstnání. Jako ilustrace poslouží fakt, že 100% členů kongresu se označuje za křesťany. Ateista je v celoamerickém politickém kontextu stále de facto nevolitelný.

 

 

Volební tým demokratů okamžitě hodil vinu za hacknuté a zveřejněné e-maily na Rusko, a CNN, fungující jako „Clinton’s News Network“, jejíž manipulované zprávy přejímají korporátní média celého světa, k tomu hbitě přispekulovala Trumpa, který to má všecko řídit. V zásadě se ale vyhýbají problému samotnému, kterým je zveřejněný skrytý antisemitismus a úmysly využít existujících předsudků veřejnosti k poškození politického konkurenta. Menším (evidentně) problémem je také přetvářka, lež a manipulace. Nutno podotknout, že lidská morálka se vždy odvíjí od vnitřních hodnot toho kterého člověka, což si začíná uvědomovat stále více a více Američanů- voličů.

Omluva Berniemu Sandersovi kvůli jeho neférovému poškození při zahájení sjezdu neutišila setrvale hlučení a bučení jeho příznivců, nespokojených s neférovým jednáním ze strany vedení strany a Clintonové. Na Youtube existují desítky přímých svědectví o manipulaci s hlasy během volebního procesu, zabývají se tím ale pouze malá nezávislá média, zatímco mass média mlčí. Hlasitě se mlčí také o ISIS, terorismu a islámu. Značná část publika zůstává stát a v rukou drží nápisy s přeškrtnutým TPP, Trans-Pacific Partnership, který podle mnoha názorů přímo poškozuje americkou ekonomiku.

První den ovládly protesty a chaos. Hlasité bučení mluvčí provázelo celým večerem (ztišení nastalo snad jen při projevu oblíbené a velmi elegantní Michelle Obamové), a všeobecně to skoro vypadá, že se demokratům situace malinko vymyká z rukou. Vládne velké napětí. Demokraté se snaží dostat situaci pod kontrolu, například stavěním osmimetrové zdi kolem celého areálu, aby zabránili rozzuřeným příznivcům Bernieho Sanderse protestujícím venku narušit dramaticky probíhající sjezd. Podpora Hillary Clintonové ze strany Sanderse je vnímána tisíci jeho fanoušky jako zrada a popření toho, co na něm obdivovali, principů, ve které je naučil věřit. Aréna bouří, situace je napjatá, účastníci tleskají a skandují.

Švejkování II. Jak šéf FBI James Comey znemožnil Hillary

Médii se také rozlévá vlna rozhořčení nad výběrem hostů: v čele matek Afroameričanů zavražděných policií je matka mladíka z Fergussonu, který prokazatelně policistu nejdříve napadl, a byl tedy agresorem. Ozývají se hlasy, které to nazývají skandální fackou do tváře sloužících policistů.

S napětím je očekáván projev Billa Clintona, který je považován za komunikačního mága, mistra v otáčení zdánlivě bezvýchodných situací, jak to předvedl naposledy v roce 2012 ve prospěch Baracka Obamy ve volebním souboji s republikánem Mittem Romneym. Jeho dnešní unikátní pozice bývalého prezidenta a manžela současné prezidentské kandidátky spolu s ohromující reputací skvělého řečníka dodává celému večeru v této situaci, kdy 70 procent Američanů k jeho ženě nechová důvěru, další napětí.

Jedná se o jeho desátý sjezd, poprvé se demokratického sjezdu zúčastnil v roce 1980. Pokud někdo může otočit kormidlo a změnit kurz mínění stále neusmířených stoupenců Bernieho Sanderse, je to tento charismatický muž mnoha pověstí.

Půvabným (nenapadá mne lepší slovo) aspektem celého sjezdu jsou davy Bernieho naštvaných příznivců, skandujících „Lock her up!“ („Zavřete ji!“), a to venku i uvnitř. Bill Clinton, malující romantický portrét své mladičké nevinné snoubenky v den jejich seznámení před 40 lety, možná zapůsobil na své vlastní stárnoucí fanynky, které pro něj kdysi chovaly tajnou náklonnost, a odmítají vzít na vědomí (opět se dostáváme do hájemství víry) jeho pověst sexuálního predátora, ale celkově jeho vystoupení působilo vypočítaně a na efekt. Islámský stát, denní teroristické útoky, páchané muslimy, ráno zavražděný kněz, demonstrativní vraždy policistů… Demokratů ani Clintonů se to netýká.

Švejkování III. Ministryně Lynchová se kroutí jako had

O barbarském podřezání katolického kněze přímo na mši ve Francii ráno téhož dne se ani jeden z 61 řečníků, opěvujících političku, která se na vývoji současné nezvládnuté erupce islámského terorismu podílela celá léta, vůbec nezmínil, což vyvolalo hluboké pohoršení.

Také se nemluví a nepíše o tom, že Clintonová už 235 dní neměla tiskovou konferenci, tisku se velmi pečlivě vyhýbá a její ochranka k ní žádné novináře prostě nepustí. To, co je občas vypuštěno na veřejnost v televizi a předkládáno jako „kontakt s tiskem“, jsou dokonale připravená a předjednaná „interviews“ s vybraným, poslušným a nabriefovaným novinářem ze CNN, předříkávajícím vyfasované, týmem Clintonové připravené dotazy.

Pokusy spojit Rusko a Trumpa s čerstvým únikem e-mailů začínají být zmatené: „víme, že to udělali Rusové“, vzápětí „nemáme důkaz, ale vše nasvědčuje“, „odborníci se domnívají“, vše jedním dechem ze sebe vychrlil Senátor Murphy, než přeskočil, jako správný demokratický kolovrátek, ke kontrole zbraní. Neuvěřitelné. Julian Assange nelenil a hned nám slíbil další dávku.

 

Newsletter