Svět čelí globální krizi pracovních míst

Tvorba pracovních míst ve světě není schopna jít ruku v ruce s růstem populace a jasně tak hatí šance na obnovení hospodářského růstu. Nikdo prozatím nedokázal přijít s cestou, jak existenční problém lidstva vyřešit. Potřebujeme vytvořit kolem 600 milionů nových pracovních míst do roku 2030, aby se trh i svět vůbec vyrovnaly s narůstající populací, uvádí v čerstvé analýze Světová banka.

„Je bezpochyby, že se potýkáme s globální krizí pracovních míst,“ uvedl Nigel Twose z World Bank. „Zpráva jasně ukazuje, že máme nedostatek pracovních míst, zejména kvalitních,“ dodává.

K tomu se dle Světové banky připojuje prohlubující se nerovnost ve mzdách a příjmech v rámci zemí G20 a to i přesto, že příznivě se vyvíjejí některé rozvíjející se ekonomiky, například Brazílie nebo Jižní Afrika.

Twose uvedl, že si celkově rozvíjející se ekonomiky vedly lépe při tvorbě nových pracovních míst než země G20 a to především díky zemím jako je Čína či Brazílie.

Zpráva sestavená ve spolupráci s OECD a Mezinárodní organizací práce uvádí, že více jak 100 milionů lidí ze zemí G20 je bez práce a zhruba 450 milionů lidí je považováno za „chudé pracovníky,“ s příjmem menším než dva americké dolary na den.

Současný slabý ekonomický růst by přitom mohl dále tlumit pozitivní vyhlídky pro pracovní trh a hrozí také, že mzdy budou ve většině zemí G20 stagnovat či dokonce klesat.

Newsletter