Svět podle ČNB: Eurozóna se lepší, ropa poroste

Česká národní banka vydala červencový globální výhled. Růst a inflaci v zemích eurozóny vidí pro letošek a příští rok nejméně stejně nebo vyšší proti červnu. Sazby ve Spojených státech porostou zřejmě ve druhé polovině letošního roku, v eurozóně až v roce 2016. Mírně rostoucí, ale přesto vlažnější proti červnu, je scénář pro ceny ropy. Jako nesourodý vidí ČNB vývoj v ekonomikách zemí BRICS.

Eurozóna

Výhledy růstu a inflace v eurozóně byly pro letošní i příští rok ponechány nebo přehodnoceny směrem nahoru. Ke zlepšení výhledu růstu v eurozóně přispívá pokračování kvantitativního uvolňování ECB a oslabený kurz eura. Proti těmto pozitivním faktorům stojí zpomalující vývoj německé ekonomiky, která však stále roste rychleji než zbytek eurozóny jako celek. Americká ekonomika by měla pozvolna zvyšovat tempo své výkonnosti, které by na konci příštího roku mělo dosáhnout téměř 3% úrovně, japonská ekonomika by pak ve shodném horizontu měla vykázat poloviční dynamiku, stojí v předpovědi ČNB. Nově příchozí údaje o cenovém vývoji podle centrální banky nadále potvrzují, že spotřebitelská inflace bude v letošním roce ve vyspělých zemích velmi nízká. Dosažení 2% hodnoty je očekáváno pouze u ekonomiky Spojených států, a to až v roce 2016.

Růst HDP eurozóny podle ČNB sledovaných institucí dosáhne v letošním roce 1,5 % a v roce 2016 dále mírně zrychlí. MMF a OECD ve svých nových předpovědích zlepšily výhledy hospodářského růstu pro oba roky. V samotném prvním čtvrtletí 2015 zrychlil růst HDP na 0,7 % mezičtvrtletně (1,4 % meziročně), přičemž tahounem růstu byla spotřeba domácností. Reálné maloobchodní tržby v dubnu a květnu zrychlily své meziroční tempo růstu, což ukazuje na pokračování růstu spotřeby domácností i v následujícím čtvrtletí.

Také meziroční tempo růstu průmyslové produkce v květnu zrychlilo, dosahuje však stále relativně nízkých hodnot. Předstihový ukazatel PMI ve zpracovatelském průmyslu v červnu nicméně dále mírně posílil v expanzivním pásmu. Inflace spotřebitelských cen je v letošním roce očekávána velmi utlumená a teprve v roce 2016 by měla překonat 1 %, stojí ve zprávě ČNB.

Úroková sazba 3M Euribor se nachází v lehce záporných hodnotách a i v jednoletém horizontu se bude podle tržních výhledů pohybovat poblíž nuly. Výhledy desetiletých (německých dluhopisů) Bundů na ročním horizontu oproti předchozímu měsíci mírně vzrostly na 1,2 % a měnový agregát M3 pokračoval v květnu v 5% růstu. Pozornost v eurozóně se soustředila zejména na řešení řecké dluhové krize.

Dohody o uvolnění prostředků z Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) sice bylo dosaženo výměnou za reformy řecké ekonomiky, ale došlo ke štěpení řecké vládní strany Syriza, které zvýšilo politickou nejistotu, stojí v materiálu ČNB. Německý ministr financí stále nevylučuje „grexit“ a podle hlasů ozývajících se z MMF bude potřeba odpustit část dluhu Řecka, aby mohl nový záchranný plán vůbec fungovat. ZEW index ekonomického sentimentu eurozóny pokračoval v červenci v poklesu, upozorňuje zpráva ČNB.

USA

Ekonomika Spojených států poklesla v prvním čtvrtletí 2015 podle třetího odhadu o 0,2 %. To je oproti předchozímu odhadu o 0,5 p.b. mírnější pokles, přičemž k revizi přispěl mírnější odhad poklesu vývozu a vyšší odhad spotřeby domácností. Na ekonomiku negativně působil silný kurz dolaru a částečně nižší ceny ropy, které vedle svých pozitivních efektů vedly k nižším investicím v energetickém sektoru.

Údaje za druhé čtvrtletí podle ČNB nenaznačují, že by mělo dojít k obratu ekonomiky směrem k silnějšímu růstu. Produkce ve zpracovatelském průmyslu v červnu podobně jako v předchozích dvou měsících stagnovala, přičemž její dynamiku ovlivnil především pokles výroby v automobilovém průmyslu. Proti výraznějšímu růstu ekonomiky vypovídají i údaje o spotřebě domácností. Například maloobchodní tržby v červnu nečekaně poklesly, i tak ale celkově ve druhém čtvrtletí vzrostly o 1,5 %. Údaje z trhu práce vyznívají relativně příznivě. Zaměstnanost mimo zemědělský sektor vzrostla v červnu opět solidním tempem (223 tisíc pracovních míst) a míra nezaměstnanosti klesla na 5,3 %, částečně ale kvůli poklesu míry participace na trhu práce.

Zlepšující se situace na trhu práce tak dle ČNB dává naději, že spotřeba domácností ve druhé polovině roku poroste výraznějším tempem. Toto očekávání nicméně tlumí pouze mírný růst mezd. Předstihové ukazatele vyznívají rovněž příznivě. Například červnový PMI ve zpracovatelském průmyslu (53,5) signalizuje expanzi a pomalu se vrací k hodnotám ze začátku roku. ČNB sledované výhledy očekávají letošní růst ekonomiky kolem 2 %; v příštím roce by měl růst nadále o více než 0,5 p.b. zrychlit.

Cenová hladina v květnu stagnovala pod tlakem cen energií a silného kurzu dolaru; jádrová inflace dosáhla podobné hodnoty jako v předchozích měsících (1,7 %). V letošním roce se očekává pouze mírně kladná inflace a v příštím roce by se pak inflace měla přiblížit k inflačnímu cíli Fedu. Kurz amerického dolaru vůči euru byl v posledním měsíci i přes dramatickou situaci ohledně třetího záchranného programu pro Řecko poměrně stabilní a pohyboval se v pásmu 1,09 – 1,13 EURUSD. Výhled úrokových sazeb zůstává v souladu s předchozím měsícem, přičemž první zvýšení sazeb Fedu se očekává ještě v letošním roce.

BRICS

Výhledy pro rozvíjející se země skupiny BRIC zůstávají dle ČNB na horizontu roku 2016 stále nesourodé. Indická ekonomika si udržuje roli lídra; výhledy její dynamiky sice pro uvedené období mírně poklesly, ale stále se pohybují zhruba 1 procentní bod nad předpokládanou výkonností čínské ekonomiky. Rovněž dynamika spotřebitelských cen bude v případě indické ekonomiky vyšší a na konci roku 2016 se bude vyvíjet tempem mírně převyšujícím 5% hladinu. Dalším dvěma zemím skupiny BRIC se bude dařit o poznání hůře. Aktualizované výhledy stále potvrzují, že se recesi v letošním roce nevyhne ruská a ani brazilská ekonomika. Obě země navíc budou letos čelit vysoké inflaci, která v případě Ruska dosáhne dvouciferných hodnot. Jistou míru optimismu přináší výhledy pro obě země na rok 2016, kdy by mělo dojít k obnovení hospodářského růstu současně s viditelným snížením inflace.

Sazby

Výhled úrokových sazeb zůstává v souladu s předchozím měsícem. V eurozóně setrvávají úrokové sazby na velmi nízkých hodnotách a vlivem probíhajícího kvantitativního uvolňování ECB lze pozorovat nepatrný náznak jejich možného růstu až na konci roku 2016. V případě naplňování zlepšujících se výhledů výkonu ekonomiky Spojených států se zároveň zvyšuje šance na první zvýšení sazeb Fedu v druhé polovině letošního roku. V ročním horizontu by měl americký dolar dle CF velmi mírně posílit vůči euru, mírně posilovat by měl rovněž vůči všem sledovaným měnám vyjma čínského renminbi, vůči němuž by se měl pohybovat zhruba na současných úrovních.

Ropa a plyn

Výhled cen ropy zůstává mírně rostoucí, byť se oproti minulému měsíci snížil; ke konci roku 2016 by se cena ropy měla pohybovat lehce nad 62 USD/b. Ceny plynu na základě dlouhodobých kontraktů jsou za cenami ropy standardně opožděny o 6 až 9 měsíců, a proto se očekává v nejbližších měsících pokračování jejich poklesu až pod úroveň 200 USD/1000 m3 a na přelomu roku 2015 by se měl obnovit jejich růst. Index cen neenergetických surovin v ročním horizontu mírně vzroste, zejména vlivem vývoje indexu potravinářských komodit; index cen průmyslových kovů prodělal korekci směrem dolů, ke konci roku 2016 by měly jejich ceny velmi zvolna růst.

(Zdroj: ČNB, GLOBÁLNÍ EKONOMICKÝ VÝHLED – ČERVENEC)

Newsletter