Světlejší zítřky pro korunu? Spíše až po novém roce

Koruna vůči euru po celý minulý týden posilovala. Dnes ráno byla vyhlášena data o listopadové inflaci a nezaměstnanosti, která její náladu nijak nenabourala. Krátkodobý trend ovšem slábne, a tak může přijít prostor pro efekt konce roku.

Kurz eurokoruny je po prvním prosincovém týdnu o půl procenta níže, přičemž začátek toho nového zatím nepřinesl žádné změny ohledně krátkodobého trendu. V devět hodin byla vyhlášena listopadová data o inflaci a nezaměstnanosti, která dopadla dle očekávání. Fundament tedy posilování koruny stopku neukázal, a tak má domácí měna otevřený prostor k dalšímu pokračování v tomto trendu. Hodinový graf ukazuje úzký klesající kanál, který reflektuje jednoznačný směr dosavadního prosincového obchodování na tomto měnovém páru.

Při pohledu na čtyřhodinový graf a indikátor ADX ale můžeme vidět slábnutí zmíněného trendu. Hodnota tohoto indikátoru, měřícího sílu trendu, se dostala na své maximum v pátek a od té doby mírně klesá.  Pokud bude koruna chtít tento trend posilování udržet, bude muset nutně přidat další zisky. Oscilátor RSI se pohybuje v blízkosti hranice přeprodanosti u hodnoty 30.

Co se týče dlouhodobějšího vývoje, denní graf ukazuje, že se koruna vůči euru momentálně obchoduje na nejnižších hodnotách za více, než měsíc. Indikátor ADX je dlouhodobě na nejnižších hodnotách a stále klesá. To je jedna z definic obchodování v pásmu, a je tak možné, že dlouhodobější trend oslabování koruny je opravdu u konce. Indikátor MACD, který se nyní po více než dvou měsících dostal pod oscilační linii, poskytoval prodejní signál již během listopadového poklesu. Nebuďme však natolik optimističtí a mějme na paměti efekt konce roku, který korunu z krátkodobého hlediska může ještě znovu oslabovat.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

 

Newsletter