Světová hra o ropný trh: na tahu OPEC

Ropný kartel OPEC by si měl připustit realitu měnícího se trhu, přestat ignorovat důsledky břidlicové revoluce ve Spojených státech a dohodnout se na snížení své produkce ropy, zní doporučení od analytiků Citi. Upozorňují, že zatímco rozmach americké těžby z břidlic v posledních letech významně posílil nabídku suroviny na trhu, růst poptávky zásadním způsobem zaostává, a snížení produkčních kvót OPEC by pomohlo stabilizaci ropných cen.

Zástupci dvanáctky zemí vyvážejících černé zlato se sejdou tento čtvrtek ve Vídni. Stojí před faktem trendu posledních měsíců, během nichž cena ropy Brent od června propadla o zhruba 30 procent pod 80 dolarů za barel.

Dilema OPEC

OPEC zasedá příští týden, pomůže to Venezuele?

Některé členské státy OPEC – Libye, Venezuela, Írán a Ekvádor – se již vyjádřily ve prospěch snížení společné produkce, zatímco například podle Kuvajtu je takový krok nepravděpodobný. Klíčovým hráčem v této hře je nicméně největší dodavatel kartelu, Saúdská Arábie, od níž většina ekonomů vstřícný krok nečeká.

Hra o podíl na trhu…

Saúdové v poslední době vysílali signály, že s nižšími cenami problém nemají a jsou připraveni se s americkými břidlicovými těžaři poprat o podíl na trhu. Nízkou cenou ropy totiž OPEC může břidličné ropě lépe konkurovat. S tzv. frakováním jsou spojeny vyšší těžební náklady a nižší ceny komodity tak zesilují tlak na marže těžařů. Tuto argumentaci použili například analytici Goldman Sachs, podle nichž by šel kartel OPEC výrazným snížením produkce ropy sám proti sobě, jelikož by tím podpořil růst tržního podílu americké břidlicové těžby.

Podobný pohled nabízí analytici Barclays: „Rapidní růst dodávek ze zemí mimo OPEC pro Saúdskou Arábii představuje riziko, že ani výrazné snížení kvót by nemuselo jako podpora cenového růstu stačit a mohlo by se navíc projevit ztrátou tržního podílu a ropných příjmů. Dosavadní reakce Saúdské Arábie na padající ceny ropy je vlastně přiznáním toho, že země je méně schopna trh ovlivnit, než byla kdy v průběhu minulé dekády.“

…trest pro Rusko a USA?

OPEC již bere při svých rozhodnutích do úvahy třetí bod ropného trojúhelníků, kterým se bezesporu staly Spojené státy. Rusku by přitom vyšší ceny ropy hrály do karet, jelikož potřebuje podpořit svou sankcemi oslabenou ekonomiku. Moskva, která odhadla své ztráty plynoucí z poklesu cen ropy až na 100 miliard dolarů ročně, vyzvala kartel ke snížení produkce s návrhem omezit vlastní dodávky na trh o zhruba 300 tisíc barelů denně. Roste nicméně přesvědčení analytiků, že ruské hlasy zůstanou nevyslyšeny.

Saúdská Arábie rozehrává vysokou hru o světový trh s ropou

Kdo profituje z nízkých cen ropy?

Příliš si od čtvrtečního rozhodnutí neslibují ani analytici Citi, kteří čekají buď nijak výrazné snížení produkčních kvót, nebo pouze závazek budoucího přehodnocení kvóty současné. Ta je v platnosti od konce roku 2011 a stanovuje denní produkci kartelu na úrovni 30 milionů barelů.

Nad čtvrtečním jednáním visí velký otazník. Stratégové UBS shrnují: „Pokud OPEC kvóty nesníží, očekáváme další pokles cen ropy. Takový krok by si totiž trhy vysvětlily jako záměr Saúdské Arábie si bránit svůj podíl na trhu, nebo trestat producenty stojící mimo kartel.“ 

Newsletter