Světová rada pro zlato: Poptávka roste. Těžba zlata se ale sníží

Poptávka po zlatě celosvětově roste od roku 2001 v průměru o 18 procent ročně. Za zvyšujícím se zájmem stojí rostoucí životní úroveň v Číně a Indii i vysoká poptávka investorů z USA a Evropy. Vyplývá to ze zprávy Světové rady pro zlato.

Investoři se podle reportu po krizi z let 2008 až 2009 zaměřili na žlutý kov jako na bezpečnou alternativu vůči akciím a dluhopisům. Cena zlata vyjádřená v dolarech se nyní ale dotkla pětitýdenních minim. Dnes se pohybuje okolo 1316 dolarů za unci.

Důvodem aktuálního poklesu ceny je silnější dolar a citelný růst výnosů klíčových amerických dluhopisů. Cenu zlata ale zásadně ovlivňuje i zahraniční politika. V důsledku aktuálního vývoje na korejském poloostrově z minulého týdne tak poklesla poptávka po žlutém kovu na papírových trzích v podobě certifikátů. Naopak zájem o fyzické zlato podle zprávy vzrostl.

Trumpova politika oslabí dolar a posílí zlato

„Politika prezidenta Donalda Trumpa povede k vysoké rozkolísanosti trhů, k silnému zadlužování USA a oslabení dolaru. Slabá měna bude mít za důsledek významný nárůst ceny zlata. Rizikem pro trhy se pak stává rostoucí inflace a růst úrokových sazeb. Zlato tak letos pravděpodobně dosáhne ceny 1500 dolarů za unci,“ říká analytik Golden Gate CZ Pavel Ryba.

Velký potenciál má stříbro, jehož cena by mohla vystoupat až o 50 procent, uvedla agentura Bloomberg. Stříbro nejenže zaostává za ostatními kovy, historické zkušenosti navíc naznačují, že by v blízké době mohlo nastartovat cenový růst, a to až o 50 procent a více. Kov má přitom na zdražení poměrně široce otevřený prostor – poměr ceny zlata a stříbra vystoupal na hodnoty 1:82, dlouhodobý průměr je přitom 1:50. 

„Škála ekonomických, finančních a politických problémů, kterým čelí svět i individuální investoři, pravděpodobně povede k nárůstu poptávky po stříbru,“ uvádí ve zprávě společnost CPM Group. Zároveň se podle ní stále zvyšuje poptávka po stříbru ze strany průmyslu, roste i zájem o stříbrné šperky. Stříbro je tak v současnosti velmi podhodnocenou komoditou, má proto k budoucímu růstu široký prostor. 

 „U zlata, stříbra a platiny se ale dále očekává významný růst. Zřejmě už v roce 2019 překonají maxima z roku 2011. Investoři do fyzického zlata obvykle využívají cenových korekcí k dokoupení kovů, aby svá portfolia více diverzifikovali a chránili se tak před budoucími riziky,“ uzavírá Pavel Ryba. 

Těžba zlata bude postupně klesat

Producenti drahých kovů ale mezitím hlásí, že těžba zlata bude postupně klesat. V posledních letech jim chyběly prostředky na investice do rozvoje technologií a průzkumu nových nalezišť. Předpokládají proto postupný útlum těžby. Pokles nabídky v souvislosti se stále rostoucí poptávkou po fyzickém zlatě tak může vystřelit ceny zlata velmi vysoko.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter