Světové akcie na rekordu. Maxima z 2015 padla

Akciové trhy trhají nové rekordy. Díky příznivému vlivu především americké politiky, a to jak ze strany nové administrativy, tak i Federálního rezervního systému se index FTSE ALL-World dostal nejvýše za celou historii až na 293,31 bodů. Podařilo se mu tak zlomit předchozí maximum z roku 2015.

Sledovaný index denominovaný v dolarech je složen ze 7 tisíc akcií pocházejících ze 47 zemí věta. Hlavním motorem rekordního růstu jsou především americké akcie, jejichž celková váha v rámci benchmarku dosahuje více jak 50 %.

„Signály o tom, že by Fed mohl urychlit navyšování svých úrokových sazeb, které jsou navíc doplněny o dobrá data přicházející z americké ekonomiky, naznačují, že hlavním tahounem růstu by do budoucna měly zůstat primárně akcie bank,“ řekl pro server CNBC Ian William, ekonom a stratég společnosti Peel Hunt.

Dolar jede. Yellenová varovala před zdržováním vyšších sazeb

Bankám se daří v podstatě od zveřejnění výsledku amerických prezidentských voleb. Vidina omezení regulací bankovního sektoru (viz nařízení o přezkoumání Dodd-Frankova zákona) a chystaná daňová, podle Trumpových slov „fenomenální“, reforma nastartovaly u některých bank, např. Goldman Sachs, rally, která je dostala až na nová historická maxima.

Do toho všeho navíc působí i vidina vyšších marží pramenící z rychlejšího navyšování úrokových sazeb. Sama guvernérka Fedu Yellenová během svého vystoupení před bankovní komisí amerického Senátu totiž uvedla, že by nebylo moudré zdržovat další krok tzv. úrokové normalizace. V tom okamžiku se zvedla očekávaná pravděpodobnost tohoto kroku v březnu a ještě více v květnu.

Euro jako hedge. Pozor však na dolarový ping pong

Newsletter