Světové firmy chtějí na burzu. Nezaostávají ani ty české

Podle letošní závěrečné studie EY Global IPO Trends, mapující situaci na globálním trhu s primárními veřejnými úpisy akcií (IPO), byl letošní rok nejúspěšnějším za poslední desetiletí. Od ledna se uskutečnilo 1 624 IPO v celkové hodnotě 188,8 miliard amerických dolarů. Ve srovnání s předchozím rokem to představuje nárůst o 49 % co do počtu emisí a o 40 %, pokud jde o získaný kapitál. Nicméně, letošní výsledky stále výrazně zaostávají za rekordním rokem 2007 s necelými dvěma tisícovkami IPO, které emitentům vynesly celkem 338,4 miliard amerických dolarů.

„Letošní čísla budou nejlepší od roku 2007,“ říká Peter Wells, vedoucí partner oddělení transakčního poradenství společnosti EY v České republice. „Tento úspěch je impulzem pro další kandidáty na primární úpis, kteří se chystají na trh v roce 2018. Vyhlídky jsou velice dobré, především díky větší ekonomické stabilitě, vyšším emisním kurzům a rostoucímu zájmu o zahraniční IPO, především o americké burzy a o hongkongskou a londýnskou burzu. Na primární emisi se aktuálně připravuje celá řada společností z nejrůznějších odvětví ekonomiky i regionů. Je tedy reálná naděje, že trh bude v nadcházejícím roce ještě aktivnější
a že se můžeme těšit i na několik megatransakcí, tj. primárních úpisů přesahujících miliardu amerických dolarů.“

České firmy hledají nejvhodnější burzu pro primární úpis

„Pozorujeme trend mezi českými firmami, které vážně zvažují primární úpis na burze buď jako způsob, jak vybrat další kapitál, nebo jako možnost nabídnout stávajícím akcionářům – především finančním sponzorům – jak z investice vystoupit,“ vysvětluje Peter Wells. „Několik našich klientů plánuje IPO v roce 2018 nebo 2019, aby využili příležitosti rostoucích valuací na mezinárodních burzách.“

České společnosti i nadále hledají nejvhodnější místo pro IPO. Pražská burza letos zatím nezaznamenala žádné primární úpisy. Představila ale novou platformu pro malé a střední podniky, kde se letos uskutečnily dvě emise dluhopisů a to ze strany společnosti EUC (zdravotnictví) a těžební společnosti MND. Právě emise dluhopisů jsou často prvním krokem směrem k primárnímu úpisu.

„Londýnská burza je pro české firmy stále atraktivní destinací pro IPO, a to díky široké mezinárodní investorské základně a očekávané stabilitě trhu v období před brexitem v roce 2019. I varšavská burza zaznamenala v poslední době mírné oživení. Mezi tamějšími investory ale stále panuje nejistota kvůli plánům polské vlády směrem k důchodovým fondům, které se řadí mezi hlavní investory pro mnoho firem obchodovaných ve Varšavě,“ dodává Peter Wells.

Nejvíc úpisů je v Asii, nejvíc prostředků se vybralo v USA

Region Asie a Tichomoří zaznamenal v letošním roce 44% nárůst primárních úpisů, celkově 935. V posledním čtvrtletí aktivita citelně oslabila. Proběhlo pouze 240 IPO (meziroční pokles
o 4 %). Ovšem celkové výnosy za letošní rok (73,2 miliard amerických dolarů) jsou prakticky stejné jako vloni. První tři místa globálního žebříčku podle počtu IPO opět obsadily čínské burzy, kde letos proběhlo 582 IPO, což je o 68 % víc než v roce 2016.

Na druhé příčce jak podle počtu primárních úpisů, tak co do jejich hodnoty se umístil region EMEIA (Evropa, Blízký východ, Indie a Afrika). Letos se zde uskutečnilo 469 IPO, které emitentům vynesly celkem 64 miliard amerických dolarů. Počet emisí se meziročně zvýšil
o polovinu, jejich výnosy dokonce o 67 %. Hlavní podíl na tom má 17 megatransakcí v celkové hodnotě 28,7 miliard amerických dolarů. Díky nim průměrná hodnota emise na hlavním trhu vzrostla o 45 % na 102 milionů amerických dolarů.

Ve Spojených státech se v letošním roce uskutečnilo 174 IPO v celkové hodnotě 39,5 miliard amerických dolarů. Počet primárních úpisů se tak meziročně zvýšil o 55 % a jejich výnosy
o 84 %. Burzy ve Spojených státech zaznamenaly v letošním roce největší podíl zahraničních IPO od roku 2010, byla jich čtvrtina jak podle počtu, tak podle kapitálové hodnoty. Polovina z první desítky největších primárních úpisů umístěných na amerických burzách v letošním čtvrtém čtvrtletí (a 61 % jejich výnosů) má zahraniční emitenty.

„Americké IPO bodovaly i v celosvětovém měřítku. Do globální top 10 se dostaly hned tři, včetně největšího úpisu – společnosti Snap, majitele sociální sítě Snapchat s hodnotou 3,91 miliard dolarů,“ vysvětluje Peter Wells. Důležitým důvodem pro dominanci amerických burz je i skutečnost, že burza v New Yorku (NYSE) je podle Wellse stále nejprestižnějším místem pro primární úpis na světě. „Newyorská burza má největší tržní kapitalizaci na světě, je ale pod sílícím tlakem ze strany burz v Asii, především v Šanghaji, Hongkongu či Šen-čenu,“ dodává Peter Wells.

Nejistá budoucnost Londýnské burzy

Jednou z klíčových otázek v souvislosti s budoucností evropského trhu IPO je, jak se podepíše na postavení Londýnské burzy brexit. „Bude záležet především na tom, jak dopadnou vyjednávání mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií,“ analyzuje Peter Wells. „Prospekty cenných papírů schválené v Evropské unii pravděpodobně nebudou nadále paspartovány do Spojeného království a naopak. Společnosti uvažující o IPO na londýnské burze by měly pozorně sledovat vývoj okolo brexitu a připravit se na možné změny týkající se úpisů,“ doporučuje Peter Wells, vedoucí partner oddělení transakčního poradenství společnosti EY v České republice.

Výhled na rok 2018: aktivní rok s několika megatransakcemi na obzoru

Větší ekonomická stabilita, akciové indexy atakující historické rekordy a rostoucí důvěra investorů. To všechno jsou faktory, díky nimž se rozrůstá řada společností, které jsou připravené jít poprvé na burzu. I v nadcházejícím roce by měly zůstat výrazným trendem zahraniční IPO. Pro zahraniční emitenty budou atraktivní především burzy ve Spojených státech, v Číně a na Londýnské burze. Očekává se například IPO největší ropné společnosti na světě a IPO několika státních společností na Blízkém východě a v severní Africe.

„Vše nasvědčuje tomu, že rok 2018 bude výjimečný,“ domnívá se Peter Wells. „Nad očekávání výrazného hospodářského oživení eurozóny vzbuzuje velké naděje, i co se týče globální ekonomiky. Všechny hlavní faktory ovlivňující její růst se poprvé od celosvětové finanční krize setkaly na vzestupné trajektorii.“

 

Newsletter