Ceny pohonných hmot nepřetržitě padají od půlky července a poslední dny nejsou výjimkou. Průměrná cena za litr benzínu v posledních 7 dnech spadla o 27 haléřů na 37,74 Kč. Takto levný byl benzín naposledy jen pár dnů v červnu. Ještě silnější byla korekce u cen nafty – ta zlevnila o 41 haléřů na 36,06 Kč za litr.
Nafta v ČR tak dále zlevňuje, což podtrhává naše výsadní postavení v EU, kde máme právě jednu z nejnižších cen nafty. Za pádem cen pohonných hmot stojí stále efekt nižších cen na ropném trhu a burze v Rotterdamu. Ropa Brent během prvního srpnového týdnu atakovala roční minima. Pozitivním faktorem je i česká koruna, která po posledním zasedání ČNB a červencových datech k inflaci posílila na 25,20 na páru s EUR.
Pohonné hmoty by mohly mírně zlevňovat i v následujících dnech – nafta se v průměru podívá hlouběji pod hranici 36 Kč a benzín přiblíží na 37,50 Kč za litr. Postupně by však zlevňování mělo ustávat a ceny začít stagnovat. Ke konci srpna se pak může trend dokonce otočit kvůli výraznému růstu cen ropy z posledních dnů. Od srpnového dna barel ropy Brent zdražil o 6 dolarů na 81 dolarů, což se postupně promítne i na trh pohonných hmot. Za růstem cen ropy stojí hned několik faktorů – napětí na Blízkém východě, pozitivnější zprávy z americké ekonomiky a stupňování konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou.
Ropný trh může nejvíce ovlivnit situace na Blízkém východě. Předminulý týden byl při atentátu v Teheránu zabit vůdce hnutí Hamás. Írán tak hrozí odplatou, a svět se dokonce obává koordinovaného útoku Íránu, hnutí Hamás a Hizballáh na Izrael. Během minulého týdne již dokonce došlo k útoku na americkou základnu v Iráku. Do oblasti tak USA přesouvají letadlové lodě, zároveň však apelují na příměří.
Při zapojení Íránu do konfliktu můžeme očekávat výrazný růst cen ropy, dost možná i nad 90 dolarů jako v dubnu, kdy vyvrcholilo napětí mezi Íránem a Izraelem. Případná odplata Izraele může být velmi silná a poškodit tak ropnou infrastrukturu. V tom případě by byla zlevňování cen pohonných hmot vystavena stopka. Írán je totiž jedním z nejdůležitějších světových producentů ropy. Dle USA může útok Íránu přijít kdykoliv tento týden, zatím k němu však nedošlo, což ropný trh mírně uklidnilo. Roste tak pravděpodobnost, že k němu vůbec nedojde – v tom případě by pak z ropy začala opět vyprchávat riziková prémie.
Z trhu však také mizí obavy o ekonomickou situaci v USA – zejména výrazné oslabení trhu práce srazilo ceny ropy k ročním minimům. Zprávy k žádostem o podporu v nezaměstnanosti z minulého týdne však tyto obavy částečně eliminovaly a report k inflaci z tohoto týdne trh také uklidnil. Proti ropě však stále působí obavy o světovou poptávku – ta dle reportu agentury IEA postupně chladne. Za druhý kvartál rostla jen o 710 tisíc barelů denně, což je výrazně za původním očekáváním. Hlavním problémem je pak Čína, u které se čekal vyšší růst poptávky díky pokoronavirovému probuzení ekonomiky. Svůj celoroční výhled snížil i OPEC. V roce 2025 pak IEA dokonce očekává nadbytek ropy i při současné produkci OPEC, a to díky růstu produkce v USA, Brazílii, Canadě a Guyaně. Růstový potenciál cen ropy tak může být letos výrazně omezen.
Zdroj: Purple Trading, Bloomberg, Reuters
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.