Světový problém bydlení dosáhl obřích rozměrů, varuje studie

Ohromujících 330 milionů městských domácností po celém světě žije v nevyhovujících podmínkách pro bydlení nebo mají tak vysoké náklady na bydlení, že jsou nuceni se vzdát dalších základních životních potřeb jako je jídlo či zdravotní péče, uvádí nová studie McKinsey, kterou cituje CNBC.

Obyvatelé měst na celém světě podle ní utratí za bydlení 650 mld. dolarů ročně nad své možnosti. To je zhruba 1 procento celosvětového HDP. Více jak dvě třetiny tohoto nedostatku je přitom soustředěno ve stovce největších městech. V několika městech, kde obyvatelé bojují s nízkými příjmy, přitom dosahuje až desetiny hrubého domácího produktu oblasti. 

Společnost McKinsey ve své studii analyzovala náklady na bydlení jako část příjmů domácností, aby zhodnotila, kde jsou lidé pod největším finančním tlakem. Studie definuje „dostupnost“ bydlení jako situaci, kdy náklady na něj nepřesáhnou 30 procent příjmu domácnosti.

Situace se podle studie dále zhorší. Dle současných trendů migrace do měst a růstu příjmů by se bydlení mělo během dalších deseti let stát „nedostupné“ pro 440 milionů domácností, respektive 1,6 miliardy lidí. Což bude znamenat obrovskou zátěž pro celou společnost v podobě zhoršení zdravotních podmínek, vzdělanosti i nezaměstnanosti.  

McKinsey odhaduje, že by bylo třeba do deseti let investovat 9 až 11 bil. USD k odstranění tohoto problému, tj. nahrazení současných nevyhovujících podmínek bydlení a vybudování potřebných jednotek nových. Při započtení cen pozemků by celková částka vzrostla na 16 bil. dolarů.

Obecný názor, že větší města postrádají pozemky pro dostupné bydlení, je podle studie společnosti pouze mýtus. Dokonce i ve městech jako je například New York, existuje mnoho pozemků, které nejsou využité či stále zůstávají ve vlastnictví státu a mohly by být využity pro případný rozvoj bydlení. Případná rekonstrukce nevyužitých nebo starých budov je důležitou součástí procesu, společně s výstavbou nových jednotek, uvádí studie.

„Cenově dostupné bydlení je nevyužitá příležitost pro developery, investory a finanční instituce,“ dále dodává analýza. „Dobře umístěné, správně udržované, dostupné bydlení může být velmi výnosné.“

Je zde i další důvod a to ekonomické povahy, uvádí McKinsey, když poukazuje na to, že cenově dostupné bydlení v těch správných částech zvyšuje městskou produktivitu díky integraci obyvatelstva s nižšími příjmy do ekonomiky. „Umožňuje tak mobilitu pracovní síly, otevírá cestu k růstu příjmů, což dává domácnostem více prostředků na spotřebu zboží a služeb. To časem přinese očekáváný růst městského HDP,“ uzavírá report.

(S podporou CNBC)

Newsletter