Světový unikát. První „zelená“ burza je na světě

Zajímáte se o životní prostředí a chcete zároveň vydělávat peníze? Pokud je odpověď v obou případech „ano“, Vaší pozornosti by neměl uniknout světový unikát, který byl dnešním dnem představen v Lucembursku. V rámci Lucemburské burzy cenných papíru vznikla světově první „zelená“ burza, kde budou obchodovány výhradně „zelené“ cenné papíry vztahující se na firmy a projekty spojené s ochranou životního prostředí.

Cílem Luxembourg Green Exchange, zkráceně LGX, je zastřešení obchodování se „zelenými“ dluhopisy a dalšími environmentálně založenými finančními instrumenty, a to v rámci jednoho místa a pod jednotnými pravidly. Všichni obchodníci, především pak emitenti cenných papírů, budou striktně zavázáni k poskytnutí veškerých detailních informací jak před zahájením projektu, tak i poté, co bude dokončen.

Co „zeleného“ vzrušuje Billa Gatese?

Proč takový důraz na poskytované informace? Podle CEO nové burzy Roberta Scharfeho je to proto, že v rámci sledované oblasti roste „skepticismus investorů ohledně toho, zda „zelené“ je opravdu „zelené“. To je hlavní důvod, proč jsme se rozhodli vytvořit prostředí, kde budou všechny detaily ohledně projektů a firem naprosto jasné,“ přepisuje slova šéfa LGX agentura Bloomberg.

Odhady expertů hovoří o tom, že velikost trhu se „zelenými“ bondy by letos měla dosáhnout 72 miliard dolarů oproti 48 miliardám z roku 2015. Pravdou je, že tento segment patří k těm, které jsou stále vysoce neregulované. Emitenti si mohou zvolit, zda své cenné papíry vydají pod směrnicemi Green Bond Principles či pod Climate Bond Initiative, jelikož žádná mandatorní pravidla dosud neexistují.

Život v obří videohře? Aneb Když Musk kupuje Muska

Nová burza tak vznikla souběžně s tím, jak se zvyšuje zájem, především ze strany institucionálních investorů, o environmentální investice zaměřující se na zlepšení stavu životního prostředí. V tomto směru je možné zmínit například Institutional Investors Group on Climate Change, která sdružuje celkem 120 členů, kam spadají největší evropské penzijní fondy či správci portfolií. Tato skupina dohromady spravuje aktiva o hodnotě 13 bilionů eur a zaměřuje se obzvláště na identifikaci příležitostí a rizik spojené s globálním oteplováním.

Do budoucna vedení burzy doufá, že se vyjma „zelených“ dluhopisů dočká i zalistování environmentálně založených burzovně obchodovaných fondů a fondů zaměřených na udržitelnost environmentální politiky.

Energetické zázraky budoucnosti?

Newsletter