Svěží vítr do německých firem fouká ze zahraničí. Nečekaně silný růst objednávek…

(Aktualizováno 09:29) Německé firmy zaznamenaly v dubnu nečekaně silný růst objednávek a vylepšily si tak „reputaci“ po slabém březnu. Podnikové objednávky, po očištění o sezónní faktory a inflaci, za měsíc vzrostly o 3,1 procenta poté, co v březnu, nejslabším měsíci za déle než rok, poklesly o 2,8 procenta. Oznámil to dnes spolkový statistický úřad, který údajem mile překvapil ekonomy. Ti očekávali mírnější růst objednávek o 1,4 procenta.

Za dobrou zprávou pro německý soukromý sektor stojí silnější export. Objednávky ze zahraničí v dubnu vzrostly meziměsíčně o plných 5,5 procenta, zatímco objednávky z domácí ekonomiky stagnovaly. Objednávky na spotřební zboží celkem se zvýšily o 7,1 procenta, na investiční statky vzrostly o 4,4 procenta.

Průmyslové zakázky se zaznamenávají v měsíci, kdy jsou objednány. Jejich skutečná výroba je však rozložena do celého roku, údaj je tak náchylnější k výkyvům v porovnání s čísly o průmyslové výrobě. Ta budou zveřejněna zítra. 

Německá ekonomika v prvním čtvrtletí zrychlila růst na dvojnásobných 0,8 procenta a potvrdila pozici tahouna eurozóny, jejíž ekonomika v 1Q rostla o pouhých 0,2 procenta. Eurozóna je největším obchodním partnerem Německa a dlouhodobě se potýká s nízkou inflací a nyní i klesajícím tempem růstu. Tato kombinace zvýšila tlak na ECB, jejíž dnešní závěry budou s napětím očekávány.

Centrální banka Bundesbank varovala před přehnaným očekáváním s tím, že slušný výsledek z úvodu roku byl pozitivně ovlivněn mírnou zimou. V prosinci zveřejněná prognóza počítá s růstem německé ekonomiky o 1,7 % letos a následně o 2 % v roce 2015. Inflace by v průměru měla dosáhnout 1,3 % respektive 1,5 %. Již zítra však Bundesbank zveřejní aktualizovanou prognózu.

Newsletter