Dolarový index umazal část dopoledních ztrát a přehoupl se nad hranici 90,1 bodů. Euro se proti dolaru obchoduje nad 1,2170 EURUSD, což odpovídá mírné korekci posílení po zveřejnění evropských indexů PMI. Měny regionu oslabují. Koruna se posunula do okolí 26,13 za euro.

Švýcaři loni navzdory brexitu omezili devizové intervence

Švýcarská centrální banka (SNB) v loňském roce intervenovala na devizovém trhu výrazně méně, než v roce 2015, a to i přes to, že tzv. brexit a další faktory čeřily měnové trhy. Na trh přitom loni vypustila 67,1 miliardy švýcarských franků, což je téměř o čtvrtinu méně než v roce 2015. Vyplývá to ze včerejší zprávy SNB.

Nákupy cizích měn se banka snažila zastavit posilování franku, který je právě v dobách zvýšené nejistoty na trzích žádaný jako bezpečnější investice. V takových časech, jako bylo například po rozhodnutí Velké Británie o vystoupení z EU 23.června 2016, právě banka podle své zprávy většinu devizových intervencí prováděla.

Švýcarská centrální banka se loni vrátila k zisku

SNB opustila kurzový závazek, že bude kurz franku udržovat nad 1,20 CHF/EUR, po třech letech v lednu 2015. Poté frank skokově posílil o více než 13 % a dostal se až na paritu s eurem. Nyní se pohybuje kolem 1,07 CHF/EUR.

Kromě devizových intervencí se banka snaží snižovat atraktivitu franku ještě negativními úrokovými sazbami.

Newsletter