Švýcaři matou trhy: „Jsme připraveni intervenovat“

Švýcarský frank dnes dopoledne skokově oslabil vůči euru až na 1,0384 EURCHF. Mohlo za to poněkud překvapivé prohlášení viceguvernéra Švýcarské národní banky (SNB). Jean-Pierre Danthine v rozhovoru pro tamní tisk řekl, že centrální banka je z technického i ideového hlediska „připravena intervenovat“ na devizovém trhu.  A to necelé dva týdny poté, co SNB šokovala trhy zrušením přes tři roky udržovaného kurzového závazku franku proti euru na úrovni 1,2 EURCHF. Danthine dnes svými slovy poslal frank na nejslabší úroveň od opuštění této měnové kotvy.

Švýcarská centrální banka nečekaně uvolňuje frank a spouští jeho rally

Překvapivý krok, k němuž se SNB uchýlila 15. ledna, vedl ke skokovému propadu franku vůči hlavním světovým měnám včetně české koruny. Vůči euru švýcarská měna propadla ten den zhruba o 40 %, aby se následující dny tento měnový pár obchodoval poblíž paritě a zároveň na svých rekordních úrovních, jež ale viceguvernér centrální banky dnes označil za „neopodstatněné“.

„Závazek minimálního směnného kurzu již nebyl udržitelný“, vzhledem k chystanému programu nákupu dluhopisů Evropskou centrální bankou,“ obhajoval Danthine lednový krok SNB, fakticky utahující podmínky na tamním měnovém trhu. Vyjádření vrcholných představitelů SNB v posledních dvou týdnech se veskrze nesla v duchu tvrzení, že frank je nadhodnocen a že centrální banka je připravena zvážit další kroky na měnovém trhu.

Dnešní Danthineho slova měla nicméně pro frank pouze krátkodobý efekt, švýcarská měna ztrátu rychle umazala a vrátila se k úrovni 1,015 EURCHF. Euro dnes vůči dolaru nabírá mírně na síle a obchoduje u 1,1270 EURUSD. Evropské akciové trhy pokračují v sestupu, německý index DAX ztrácí 1 %. Švýcarský akciový index SMI koriguje dnešní zisk na 0,7 %.

„Nikdy nevěř centrálnímu bankéři,“ říkal by Lennon

Medvěd Faber má nový „tip na short“

Centrální banky, strůjci všeho zla

Newsletter