Americké výnosy korigují včerejší nárůst. Proinflační tlaky by dnes mohl podpořit výsledek amerického indexu cen výrobců. Vyšší výnosy a silnější dolar se podepsaly zejména na zlotém a koruně. Domácí měna se obchoduje kolem 25,60 za euro.

Švýcaři odmítli v referendu honbu za zlatem

Švýcarské referendum jasným poměrem hlasů odmítlo iniciativu „Zachraňme naše švýcarské zlato“, která by znamenala, že centrální banka SNB bude muset drahý kov masívně dokupovat, aby zvýšila jeho podíl ve svých celkových rezervách. Proti bylo dle předběžných odhadů 19 z 26 kantonů. Referendum, pokud by prošlo, mělo centrální bance také do budoucna zakázat zlato prodávat.

Ve Švýcarsku dnes proběhne referendum o repatriaci zlata

Referendum ve Švýcarsku i ve světě sklidilo masívní odpor. Důrazně se ozvali politici, centrální banka i podnikatelé. Jeho schválení by totiž de facto znamenalo rozpad švýcarské měnové politiky. V zájmu ochrany švýcarského exportu SNB už po tři roky nedovoluje švýcarskému franku posílit k euru přes hranici 1,2. Ano v referendu by v zásadě znamenalo, že by SNB musela kupovat zlato pokaždé, když by intervenovala na měnovém trhu.

Centrální banka je ostře proti švýcarského referendu o zlatu

Ano v referendu bylo nadějí pro obrat ve vývoji tržní ceny zlata. Nákupy švýcarské centrální banky by byly významným faktorem, který by propadu tržní ceny zlata bránil. S tím, jak se rýsoval reálný výsledek referenda, ale tyto naděje postupně opadávaly a projevilo se to i na aktuální tržní ceně. Pátek přinesl ústup od 1180 pod 1170 dolarů za unci.

Švýcarská centrální banka aktuálně drží v rezervách kolem 1040 tun zlata. Zlato dosahuje kolem 7-8 % jejích aktiv. Pokud by SNB měla naplnit požadavek referenda na 20% zastoupení zlata v rezervách, musela by dokoupit kolem 1500 tun za řádově 60 miliard švýcarských franků.

Newsletter