Švýcaři zužují „kruh vyvolených“ a frank slábne

(Doplněno 17:01) Švýcarská centrální banka znovu zasahuje, tentokrát rozšířila okruh institucí, které si budou muset připlatit za možnost „zaparkovat“ přebytečnou likviditu na účtech národní banky. SNB, která v lednu šokovala trhy zrušením kurzového závazku franku vůči dolaru, dnes značně omezila skupinu, jejíž zástupci jsou osvobozeni od negativních depozitních sazeb.

Záporné depozitní úrokové sazby jsou fenoménem pokrizové doby – v reálu znamenají, že za možnost uložení přebytečné likvidity u centrální banky musejí komerční banky či další instituce platit. To se nyní v případě Švýcarska bude týkat také držitelům vkladových účtů u SNB v podobě na vládu napojených společností, například včetně penzijního fondu Publica i přímého penzijního fondu SNB. Záporná depozitní sazba se bude vztahovat na vklady od limitu 10 milionů CHF. Účelem nízkých sazeb je zvýšení motivace „pustit“ přebytečné peníze do oběhu, tedy do reálné ekonomiky.

Od závazku negativní depozitní sazby budou nadále oproštěny vkladové účty švýcarské vlády a některých kompenzačních fondů. Švýcarská depozitní sazba se momentálně nachází v záporu na úrovni -0,75 % a má přirozeně dopad na zhoršení atraktivity franku. Prostředí nízkých úrokových sazeb všeobecně demotivuje přísun kapitálu, což tlačí na oslabení příslušné měny. Dnešním krokem frank sestoupil vůči dolaru o procento a obchoduje se těsně pod 0,9650 USDCHF.

SNB 15. ledna nečekaně ukončila intervenční režim na franku zrušením více než tři roky drženého minimálního směnného kurzu franku vůči euru na úrovni 1,20 EURCHF. Způsobila tím skokové posílení švýcarské měny vůči dolaru, euru i české koruny. Dopad silné měny se již začal projevovat na výkonnosti ekonomiky, přičemž nejvíce trpí přirozeně švýcarský exportní sektor. Podle dojmů ekonomů v průzkumu agentury Bloomberg nastoupila švýcarská ekonomika na cestu (i když mělké) recese – poprvé za déle než pět let. Za první čtvrtletí odhadují pokles HDP o 0,1 % a pro 2Q předpovídají 0,2% snížení.

SNB v březnu uvedla, že hodlá dál čelit deflačním tlakům udržením rekordně nízkých sazeb, na devizovém trhu ale bude zasahovat, dokud a bude-li třeba.

Švýcaři sledují silný frank, zůstávají ve střehu

Švýcarský vzor měnové politiky padl. ČNB chce být lepší

Newsletter