Švýcarská centrální banka nečekaně uvolňuje frank a spouští jeho rally

(Doplněno 12:59) Švýcarská centrální banka (SNB) nečekaně ukončila intervenční režim na franku. Zrušila přes tři roky držený minimální směnný kurz franku vůči euru na úrovni 1,20 EURCHF a způsobila tak skokové posílení švýcarské měny vůči dolaru, euru i české koruně. SNB zároveň srazila depozitní sazbu hlouběji do záporu, stanovila ji na -0,75 %.

Centrální banka uvedla, že udržování minimálního směnného kurzu vůči euru již není „ospravedlnitelné“. „Ačkoli švýcarský frank zůstává silný, míra jeho nadhodnocení se všeobecně snížila od zavedení minimálního směnného kurzu,“ komentovala krok centrální banka. „Ekonomika dokázala z této fáze vytěžit a přizpůsobit se nové situaci,“ dodala SNB.

Nečekaný krok si vyžádal skokovou reakci devizových trhů. Frank se posílením o 19 % dostal na paritu s eurem, vůči dolaru připisoval až 16% zisk na 0,86 USDCHF. Nejvýrazněji vystřelil vůči české koruně a to ziskem až 40 % na 32,50 CHFCZK.

Euro se v důsledku opuštění intervenčního kurzu propadlo na 11leté minimum vůči americkému dolaru. Jednotná evropská měna klesla až na 1,1575 USD, tedy na nejnižší úroveň od listopadu 2003.

REAL-TIME vývoj kurzů švýcarského franku sledujte na Roklen24

Zrušení intervenční hladiny 1,20 CHF/EUR, nad níž se švýcarský frank obchodoval od září 2011, skokově ovlivnilo také obchodování na kurzu koruny vůči euru. Koruna s oznámením kroku v 10:30 prudce posílila až pod 27,70 EURCZK, načež zisky z většiny smazala, odpoledne se ale obchoduje zpět pod 28,00, na 27,90 EURCZK. Podobný průběh nastal i na kurzu k dolaru, koruna zpevnila od úrovně kolem 24,00 pod úroveň 23,80, na níž se vrátila.

SNB dále rozšířila cílované rozpětí pro 3měsíční mezibankovní sazbu Libor na -1,25 % až -0,25 % z dosud platného rozmezí -0,75 % až -0,25 %. Guvernér SNB Thomas Jordan dnes odpoledne vystoupí na tiskové konferenci.

Na akciovém trhu spustily kroky centrální banky výprodej. Švýcarský akciový index SMI reaguje propadem až o 13 %, nejvíce od roku 1988. Akcie Roche -13 %, Geberit -13 %, Zurich Insurance Group -12 %. 

Zásah Švýcarů na franku zbořil evropské trhy, banky propadají

Negativní sazbu zavedla SNB v prosinci, s cílem zpomalit příliv investorů hledajících „bezpečná útočiště“, potažmo zabránit posilování domácí měny. Negativní depozitní sazba (v prosinci stanovená na -0,25 %, dnes na -0,75 %) znamená, že komerční banky budou od nynějška platit za možnost ukládat přebytečnou likviditu u centrální banky a snižuje atraktivitu investic do aktiv denominovaných ve švýcarských francích. Šlo tak o podporu dosud platného minimálního směnného kurzu, který SNB dneškem přestala bránit. 

Švýcarská centrální banka zavádí negativní depozitní sazbu

Newsletter