Švýcarské firmy prchající před silným frankem láká ČR

Jedním z řešení potíží švýcarských firem, které se potýkají se silným frankem, je přesun výroby na východ Evropy, například do České republiky. Informuje o tom švýcarská rozhlasová a televizní společnost SRF, podle které je Česko atraktivní nejen díky nízkým nákladům, ale také výhodnou polohou ve středu kontinentu a dobrými vztahy s Ruskem. 

Rázné posílení franku má na svědomí víc než překvapivý krok tamní centrální banky, která v lednu zrušila politiku zavedenou v září 2011, bránící poklesu kurzu eura vůči švýcarské měně pod 1,20 CHF. SNB lednovým krokem způsobila skokové posílení švýcarské měny vůči dolaru, euru i české koruny. Dopad silné měny se již začal projevovat na výkonnosti ekonomiky, přičemž nejvíce trpí přirozeně švýcarský exportní sektor.    

„Češi mají dobré vzdělání a platy jsou zde mnohem nižší než ve Švýcarsku,“ uvedla SRF. „A to není všechno, stát také vábí investory finančními pobídkami,“ dodala s tím, že noví zájemci o podnikání v zemi dostanou zhruba 25 procent vynaložených peněz ve formě deseti let daňových úlev zpět. Stát rovněž v mnohých případech přispívá na mzdy a vzdělání lidí pracujících na nově vytvořených místech.     

SRF se ve svém materiálu zmiňuje i o tom, že Česko se snaží zbavit nálepky levné montovny. Snaží se prý přilákat podniky zabývajícími se například přesným strojírenstvím, biomedicínským inženýrstvím či chemií, což jsou tradiční speciality alpské konfederace. 

Švýcaři sledují silný frank, zůstávají ve střehu

Švýcaři zužují „kruh vyvolených“ a frank slábne

Newsletter