(Aktualizováno 22:46) Finanční instituce a makléřské společnosti po celém světě počítají ztráty, které jim způsobilo čtvrteční šokující rozhodnutí švýcarské centrální banky (SNB), která zrušila hranici pro sílu franku k euru. Některé makléřské firmy musely ukončit činnost, jiné bojují o přežití.
Barclays, Británie, Nový Zéland
Britská banka Barclays přišla podle zdrojů agentury Reuters kvůli čtvrteční prudké změně kurzu franku o desítky milionů dolarů.
Švýcarská centrální banka nečekaně uvolňuje frank a spouští jeho rally
Ztráty utrpěli i klienti britské společnosti Alpari UK, která zprostředkovává obchody na mezinárodních měnových trzích. Firma, která sponzoruje anglický fotbalový klub West Ham, dnes podala návrh na konkurz.
Novozélandská společnost Global Brokers NZ, která obchoduje s devizami, také činí kroky k ukončení činnosti, neboť po hlubokých ztrátách přestala splňovat požadavek na minimální objem kapitálu ve výši jednoho milionu novozélandských dolarů, poznamenal list The Wall Street Journal.
Pád a záchrana FXCM
Problémy s plněním kapitálových požadavků by mohla mít rovněž velká makléřská společnost FXCM, vzhledem k tomu, že její klienti přišli celkem o 225 milionů dolarů. Akcie FXCM před spuštěním běžného amerického obchodování ztrácely 90 procent do blízkosti 1,5 dolaru za akcii. Během řádného obchodování se s tímto titulem neobchodovalo.
Podle zpráv z průběhu dne měla FXCM získat zhruba 200 milionů dolarů od skupiny Jefferies. V závěru dne se ale objevila přesnější informace, podle které skupina Leucadia, což je mateřská skupina Jefferies, poskytne FXCM celkem 300 milionů dolarů v hotovosti výměnou za dvouleté dluhopisy v objemu 250 milionů dolarů s 10% kupónem.
Leucadia v případě pozdějšího prodeje FXCM do nových rukou získá 75 % výtěžku z takového prodeje, což znamená, že k navrácení své investice potřebuje, aby se firma, jejíž hodnota ještě v úterý přesahovala 600 milionů dolarů, prodala za nejméně 400 milionů dolarů.
Šéf FXCM Drew Niv řekl, že nabídka, kterou společnost získala od Leucadie, byla zdaleka nejlepší možností. V situaci pádu kapitálu pod minimální hranici bylo třeba také rychle uklidnit regulátora trhu.
Zásah Švýcarů na franku zbořil evropské trhy, banky propadají
Černá labuť s helvétským křížem
Podle nejnovějších dat Banky pro mezinárodní platby (BIS) představují měnové obchody drobných investorů zhruba 4 procenta celosvětového denního obratu na forexovém trhu při jeho velikosti kolem 2 bilionů amerických dolarů. Podle zpráv některých analytických domů FXCM na měnovém páru eura ke švýcarskému franku nabízela až 50násobnou páku, což se v kombinaci s naprosto neočekávatelným krokem švýcarské centrální banky – pověstnou černou labutí na trzích – stalo pro FXCM zničující.
Američtí regulátoři situaci firmy nyní sledují. Podobně regulátoři na Novém Zélandu prověřují po zprávách o možných ztrátách ty makléřské firmy a banky, které uskutečňují obchody se švýcarskými franky. Několik bankovních zdrojů podle Reuters uvedlo, že o peníze přišla i většina velkých bank. Kurz franku se měnil tak rychle, že firmy nemohly okamžitě zpracovávat příkazy klientů na provedení transakcí.
Otřes trhu s dluhopisy
Drastický vývoj zasáhl i dluhopisový trh. Výnos klíčových desetiletých dluhopisů švýcarské vlády dnes poprvé klesl do záporných hodnot, když výnos dluhopisu se splatností v červenci 2025 sestoupil na minus 0,003 procenta. Podle Reuters je to poprvé, co se klíčové výpůjční náklady vlády některé vyspělé země ocitly v případě desetiletých papírů v záporných číslech.
Proč Švýcaři opustili intervenční režim? A proč pláčou Maďaři a Poláci?
Další pád švýcarských akcií
Švýcarské akcie dnes utrpěly další propad, zatímco další evropské indexy se zmátořily a německý DAX v průběhu dne poprvé vzrostl nad 10.200 bodů, nový rekord. Akciový index SMI, který zahrnuje dvacet předních švýcarských podniků, dnes odepsal bez těsného mála 6 procent a uzavřel na úrovni 7899,59 bodu. Swatch či Richemont (majitel značky Cartier) odepsaly 7 procent a se včerejškem kolem pětiny hodnoty.
Podle řady investorů Švýcarsko očekává v nejbližší době od Evropské centrální banky (ECB) zásadní kroky v uvolňování měnové politiky. Očekávaný příliv eur z rozsáhlých nákupů dluhopisů by měl akciové trhy výrazně podpořit.