Symbolický příběh zuřivého býka, který se řítí po Wall Street

Zuřivý býk, který se řítí po Wall Street, je bezpochyby nejslavnější sochou finančního světa. A není to jen socha; je to symbol optimismu a agresivity, bez které si na Wall Street nikdo ani neškrtne. Jaký je celý příběh wallstreetského býka? To se lze dozvědět na blogu Rockefeller Group Business Centers.

Na slavné newyorské obchodní ulici se poprvé objevil na konci 80. let minulého století, a to před newyorskou burzou NYSE. Měl to být vánoční dárek pro všechny Newyorčany, kteří se vzpamatovávali z burzovního krachu a žili ve strachu z toho, co bude dál. Město však sochu nechalo odstranit, jelikož autor ji tam naistaloval načerno. Zuřivého býka, který se řítí na Wall Street, si však Newyorčané zamilovali natolik, že si vynutili jeho navrácení. Nový domov našel bronzový býk v centru Financial District, kde stojí dodnes.

Ačkoliv je proslulá bronzová socha ve světě obyčejně označována jako Wall Street Bull, její skutečný název je Charging Bull. Tak ji pojmenoval její autor Arturo Di Modlica, který ji na Wall Street původně postavil jakožto typický projev tzv. guerilla art. Umělci guerilla art jsou typičtí tím, že umisťují svá neobvyklá díla do veřejného prostoru, a to většinou anonymně a bez povolení. A čím méně se na dané místo hodí, tím lépe.

Wall Street se zmenšuje

Guerilla art je v podstatě protest – proti politice, proti konzervativní kultuře, proti mainstreamu, proti čemukoliv. Záměrem je provokovat, šokovat, donutit k zamyšlení. Italský sochař vytvořil obrovskou sochu býka – přes tři metry vysokou a téměř pět metrů dlouhou – v reakci na krach na americké akciové burze 19. října 1987.

Onomu osudnému „černému pondělí“ předcházelo vlastně to, co nyní wallstreetský býk symbolizuje; sílu, odvahu a víru v prosperitu, ale také přehnaný optimismus a agresivitu finančníků. V tomto negativním významu jej vnímají ti, kteří o finančním světě smýšlejí podobně jako někdejší účastnící Occupy Wall Street – řady demonstrací, které v New Yorku proběhly v roce 2011. Jedním z deklarovaných záměrů demonstrantů bylo dohnat k odpovědnosti ty, kteří byli zodpovědní za vznik světové finanční krize.

Američané nenávidí Wall Street

Ve finanční terminologii má však býk pozitivní význam. Býčím trhem se nazývá rostoucí trh; takový kde ceny komodit či akcií stoupají. Wallstreetský býk tak může být vnímán jako kladný i jako záporný symbol finančních trhů – a v obou případech bude symbolem výstižným. Paradoxem v příběhu slavné sochy ovšem je, že ač měla na Wall Street původně plnit roli „pěsti na oko“, ve skutečnosti bychom jen těžko hledali něco, co se do srdce finančního světa hodí víc.

 

Newsletter