Tak šel čas

Přelom roku se vždy nese ve znamení zpětného pohledu na uplynulý čas a jeho celkové zhodnocení. Tohoto trendu se drží i investiční banka JP Morgan, která se zaměřila na vývoj akciového indexu S&P 500. Svůj zpětný pohled však neomezila na posledních dvanáct měsíců, nýbrž zmapovala průběh za posledních 17 let.

Ve svém komentovaném grafu se zaměřuje na postupný vývoj čtyř základních ukazatelů – úroveň indexu, dividendový výnos, predikovanou hodnotu ukazatele P/E a výnos 10letých amerických státních dluhopisů. Vzhledem k celkovému rámci se podařilo zmapovat přesný průběh S&P 500 během let prosperity ale i dvou největších finančních krizí posledních let. Graf tak umožňuje porovnat tehdejší situaci s tou současnou.

Účetní standardy a S&P 500

V roce 2000, těsně před splasknutím tzv. dot com bubliny, se hodnota indexu pohybovala na úrovni 1527 bodů. Ukazatel P/E se vyšplhal až na 25,6násobek zisku na akcii. Dividendový výnos byl 1,1 % a výnos 10letého dluhopisu dosahoval 6,2 %. Poté přišel krach amerických internetových společností, který se proměnil v 49% pokles indexu až na 777 bodů v říjnu 2002.

Posléze následovalo období růstu. S&P 500 oproti low z roku 2002 dokázal vzrůst o 101 % až na 1565 bodů. Na této úrovni dosahovala predikovaná valuace 15,2násobku zisku na akcii a dividendový výnos se vyšplhal na 1,8 %. Treasuries tehdy nesly výnos 4,7 %. Následovalo období hypoteční krize, která se postupně přeměnila ve finanční krizi, jež se svou silou vepsala tučným písmem do historie finančních trhů. Své rekordní dno tehdy S&P 500 nalezl v březnu 2009 na 677 bodech.

Buffett vs. S&P 500

Od té doby jsme svědky, i přes lehké korekce, intenzivní nadvlády „býků“. Index si v období mezi březnem 2009 a koncem prosince 2014 dokázal připsat více než 200% růst. Rok 2014 pak zakončil na úrovni 2059 bodů při predikované valuaci P/E na 16,2násobku zisku na akcii. Dividendový výnos dosáhl 1,9 % a desetileté americké bondy se pohybovaly na 2,2 %.

Jak je vidět, tak index S&P 500 vždy na vrcholu, těsně před krizí, dosahoval vysokých cen, zatímco valuace byly nízké, dividendové výnosy atraktivní a oproti státním dluhopisům byly akcie relativně levnější.

Při porovnání dnešní situace s těmi předešlými vidíme, že valuace jsou vyšší, než byly před zmiňovanými dvěma krachy, ale zase ne o tolik oproti dlouhodobému průměru. Dividendové výnosy jsou sice stále přitažlivé, ale ne tolik, co bývaly. Úroveň výnosů státních dluhopisů se očekává vyšší s tím, jak se nepochybně blíží doba zvyšování amerických sazeb. Pro někoho i toto podání může představovat určité vodítko. Interpretaci však necháme na vás.

S&P 500 v roce 2015

V dnešní době se investoři chytají všemožných ukazatelů, které by jim mohly alespoň trochu napovědět, kam se bude S&P 500 ubírat. Dochází tak až k přehnané snaze vidět něco v ničem, což nakonec způsobuje naprosté deziluze. Každopádně pohled na samotný graf, především na část od roku 2009, je nervy drásající.

Newsletter