Tak trochu schizofrenní ECB

Zdroj: Depositphotos

Eurozóna zažívá období růstu delších výnosů, které jsou podobně jako v USA taženy růstem reálných sazeb. Faktem je, že v USA tento nárůst reflektuje očekávanou silnou obnovu, ale především fiskální politiku a, jak například uvádí Robin Brooks z IIF, vznik určité rizikové/fiskální prémie spojené s dluhy a deficity.

V případě eurozóny však fiskální politika není zdaleka tak akční jako v USA. Tím pádem jsme v podstatě svědky efektu přelití růstu delších sazeb z jedné strany Atlantiku na druhou. To se ECB nelíbí, proto jsme během posledního týdne a něco slyšeli několik slovních intervencí. Tak trochu schizofrenie do toho vložilo dnešní vyjádření, že ECB nevidí potřebu drastických akcí k zastropování výnosů. Chtělo by se věřit, že slovní intervenci podpoří spíše nějaká soft verze oficiální „hrozby“, ale dočkali jsme se opaku, byť od neoficiálního zdroje. Jak se na to asi dívá Fabio Panetta, který se svým včerejším vystoupením vyzněl asi nejostřeji ve prospěch „boje“ proti vyšším sazbám…

Zajímavý bude v tomto směru příští týden, kdy budou zveřejněna čísla programu PEPP z aktuálního týdne. Je možné, že jejich výsledek bude mít na dluhopisové trhy o něco větší vliv než obvykle, a to právě vinou slovních intervencí a vyjádření směrem k nárůstu evropských výnosů. V minulém týdnu byla čísla nad očekávání nižší. Jestliže by se situace opakovala za aktuální týden, evropským výnosům by to otevřelo prostor pro další veselý růst.

Přijde mi, že se ECB tak trochu zamotává ve svojí vlastní rétorice. Nejdřív se ohání „holistickým“ přístupem k podmínkám financování (psali jsem zde), které ale poté, alespoň jak vyplynulo z vyjádření některých členů Rady guvernérů ECB, vnímá každý jinak – každý sleduje jinou oblast, jiný instrument, a teď babo raď. Podobně je to se slovními intervencemi a jejich následným oslabování.

Březnové zasedání ECB bude asi hodně zajímavé….

 

Text původně vyšel na serveru Kurzy.cz

Newsletter