Euro postupně smazalo dopolední ztráty proti dolaru a obchoduje se zpět na úrovni otevírací ceny nad 1,1860 EURUSD Měny regionu zůstávají v zisku. Koruna se obchoduje pod 25,45 za euro.

Tato centrální banka by mohla použít „helicopter money“

Bank of Japan je centrální bankou, která by s největší pravděpodobností mohla jako první použít takzvané „helicopter money“, byť ne v tradičním slova smyslu. Televizi CNBC to řekl hlavní ekonom S&P Global Ratings Paul Sheard. Podle něj je Japonsko jedním z nejvíce pravděpodobných kandidátů pro přijetí této nekonvenční politiky.

Název „helicopter money“ odkazuje na články Miltona Friedmana z let 1948 a 1969, ve kterých se snažil na ilustrativním příkladu ukázat, že pokud centrální banka bude shazovat z helikoptéry na obyvatelstvo nově natištěné peníze, povede to ke zvýšení inflace.

Sheard poznamenal, že v dnešním kontextu musí „vrtulníkové peníze“ spojovat monetární a fiskální politiku. Vysvětlil, že Japonsko by mohlo toto opatření, protože základním stavebním „Abenomiky“ je mobilizovat měnovou a fiskální politiku, aby jednou provždy skončila deflace. „Pokud se to provede přes finanční orgány, pak snížení daní a větší rozpočtové schodky, při simultánním kvantitativním uvolňování, pak to bude velmi snadné v rámci stávajícího rámce zavést,“ dodal.

Bank of Japan sazby nezměnila, spekuluje se o intervencích

V roce 2003 tehdejší šéf Fedu Ben Bernanke v článku argumentoval, že „helicopter money“ je jednou z možností jak vymanit Japonsko z dlouhotrvajícího období záporné inflace, což mu v amerických mediích vyneslo přezdívku „helicopter Ben“.

Japonská centrální banka v polovině června nechala svou měnovou politiku bez změn. Jen v reakci prudce posílil a vzrostly tak spekulace, zda by centrální bankéři neměli intervenovat, aby zastavili posilování japonské měny. Měnový výbor Bank of Japan se rozhodl zachovat beze změny dosavadní rámec měnové politiky, v němž pumpuje do ekonomiky prostřednictvím nákupů dluhopisů 80 bilionů jenů ročně. Úrokovou sazbu na vklady, které mají u centrální banky komerční banky, nechal na minus 0,1 procenta.

Newsletter