Pravděpodobnost snížení britských sazeb v srpnu klesla z 50 % na 25 %. Libra zpevnila nad 1,3000 GBPUSD. Dolar plošně oslabuje. Proti euru nad 1,0930 a proti koruně pod 23,15.

Technická analýza: Euro stále medvědí, DAX probudí ECB

Akcie pro nás představují i nadále preferovanou třídu aktiv. ECB v březnu spustila kvantitativní uvolňování měnové politiky, které zahrnovalo rozsáhlé nákupy státních dluhopisů. Měsíčně pumpuje do finančního systému kolem 60 miliard euro. Minulý čtvrtek však ECB zvýšila limit svého podílu na kterékoli emisi na 33 procent z původních 25 procent.

V právě začínajícím týdnu by toto rozhodnutí mohl pocítit německý index DAX, který se v minulých týdnech dostal do silných výprodejů. Dno na technické úrovni 9338 bodů považujeme za dokončení IV) vlny. Na týdenním grafu (ve fotogalerii k článku) je vidět silná podpora rostoucího kanálu na úrovni 10 000 bodů, a tudíž se domníváme, že po IV) vlně bude trh pokračovat v V) vlně rostoucím trendu, aby dokončil (III) vlnu vyššího stupně. Na 4H grafu (fotogalerie) se dokončila vlna 1) a v průběhu minulého týdne i korekční vlna 2). Nadcházející týden by tak mohl zahájit silný růst a pokořit tak současné resistence na úrovni kolem 10400 bodů.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Obdobná situace je i na americkém indexu S&P 500, který se stejně jako německý DAX dostal v předchozích týdnech do silných výprodejů. Zastavila ho až úroveň 1840 bodů (viz fotogalerie), která je považována za silný support. Stejně jako u německého DAXu se domníváme, že je vlna (4) již dokončena a mohla by následovat finální pátá vlna, směrem nahoru. Na denním grafu se pak rýsuje nový růstový impuls, vlna tři. Pokud však prorazíme současné podpůrné úrovně, výprodej ještě není dokončen. Hlavním scénářem je však stále rostoucí vlna tři a pokračování v růstu. Růst největší ekonomiky by mohla podpořit i data z nezaměstnanosti, která uvedla zlepšení na úroveň 5,1 %, proti očekávaným 5,2 %. Investoři bedlivě čekají na zasedání měnového výboru Fedu a výstup z něj 17. září jako vyústění debaty o možném navyšování úrokových sazeb.

Zvýšení limitů ECB v rámci kvantitativního uvolňování minulý týden dostalo evropskou měnu do kolen. Technický pohled na evropskou měnu je stále medvědí. Měnový pár eurodolar (viz fotogalerie) pravděpodobně dokončil vlnu 4) a zahájil silný výprodej ústící do vlny 5). 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter