Technická analýza nahrává silnějšímu euru

Klíčové body

  • Koruna se včera pohybovala v úzkém pětihaléřovém pásmu.
  • Dnes by nás na devizových trzích žádné velké zvraty čekat neměly. Pár EURUSD bude hledat směr.
  • Technická analýza mluví ve prospěch eura. To by se vůči dolaru mělo v průběhu týdne posunout nad 1,2000 EURUSD.
Zdroj: marc87, Pixabay

Devizové trhy zažily klidný vstup do nového týdne. Koruna nereagovala na zveřejněná data a držela se v úzkém pětihaléřovém pásmu. V případě eura ani dolaru jsme nebyli svědky žádných důležitých dat ani jiných kurzotvorných informací, což pár EURUSD reflektoval extrémně klidným obchodním dnem.

Koruna zkraje týdne sledovala výsledky indexu cen výrobců za únor a maloobchodních tržeb za leden. Index cen výrobců meziměsíčně rostl o 0,7 % a meziročně o 1,4 %. Obě tyto hodnoty předčily tržní konsenzus. Statistika z maloobchodních tržeb ale zklamala meziročním poklesem o 9 %, když tržní subjekty očekávaly pokles 4,9 %. Jedna dobrá a druhá horší zpráva se tak vykompenzovaly a vzhledem k tomu, že byly obě zveřejněny ve stejný čas, byla reakce koruny minimální.

Koruna se tak již týden pohybuje v úzkém desetihaléřovém pásmu mezi 26,15 – 26,25 EURCZK, ve kterém se zabydlela po úterním posílení z hodnot nad 26,40 EURCZK. Trhy se momentálně nachází v jakési vyčkávací fázi a dnešní den pravděpodobně nepřinese žádné zásadní kurzotvorné informace, a tak mimo sledování německého ZEW indexu a amerických dat ohledně maloobchodních tržeb za únor, můžeme věnovat pozornost technickým signálům.

Hlavní měnový pár EURUSD se momentálně nachází v konsolidační formaci, jejíž opuštění nám více napoví ohledně zaujetí přístupu k danému páru v pokračujícím průběhu týdne. Aktuální formaci, ve které se v posledních dnech snižuje volatilita páru, zatím můžeme označit jako klesající trojúhelník, po jehož opuštění kurz zpravidla pokračuje směrem k nižším hodnotám. Tato formace se ale zpravidla tvoří v průběhu klesajícího trendu, což by zde neplatilo, jelikož v případě prolomení supportu a postupného oslabování eura by se jednalo spíše o reverzní formaci v rámci jednoho swingu. Pokud by kurz pokračoval k nižším hodnotám, s největší pravděpodobností by znovu atakoval předchozí minima okolo 1,1840 EURUSD, kde se zároveň nachází důležitý 200denní klouzavý průměr.

O něco pravděpodobnější variantou je postupný posun zpět k hranici 1,2000 EURUSD a výše. Pro tento scénář sice nemluví žádná perfektní pokračující cenová formace, základní charakteristika snížení volatility a konsolidace na nižších hodnotách před pokračováním k silnějším úrovním je ale momentálně zřejmá. Pro tento směr pohybu mluví i RSI na hodinovém grafu, které ve večerních hodinách přestalo respektovat klesající trendovou linii a stejně tak i indikátor MACD nabízí čerstvý nákupní signál. Pokud se v průběhu dnešního dne páru nepodaří dostat nad 1,1950 EURUSD, bude důležité sledovat spodní hranici aktuální formace poblíž 1,1915 EURUSD. Pokud by se kurz v průběhu dne držel pod ní, mohlo by se jednat pouze o falešné signály a jakékoliv zhoršení tržní nálady by znamenalo posun pod 1,1900 EURUSD.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1930 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 91,84 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1872 do 1,1969 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,18 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,10 až 26,27 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,84 až 22,10 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter