Technický výhled: Test 1,1000 na EURUSD, hledání dna u S&P 500?

Evropské indexy v minulém týdnu zamířily prudce vzhůru, jak jsem avizoval v posledním článku. Důvodem byla slova guvernéra ECB Maria Draghiho, že ECB v prosinci přehodnotí rozsah měnové stimulace a je připravena nasadit veškeré dostupné nástroje, pokud si to bude situace žádat.

Draghi živě: ECB diskutovala další snížení depozitní sazby

Draghi během konference naznačil, že ve vedení ECB jsou někteří členové, kteří požadují ještě více podpůrných programů, a to s okamžitým zavedením. Základní úroková sazba byla ponechaná beze změny na rekordním minimu 0,05 %.

V minulém článku jsem predikoval, že německý index DAX vzroste z úrovně 10136 bodů, což se také potvrdilo. Posílil na současných 10854 bodů (tj. +7,1 %). Od měnového páru jsme si začátkem týdne slibovali oslabení eura z úrovně 1,1326. Eurodolar nakonec poklesl na 1.1001, tj. o (-2,9 %) a index S&P 500 naopak posílí. Z úrovně 2028 bodů vzrostl o hezkých 2,3 % na 2075 bodů.

Tento týden bude na data opět silný. Ve středu bude zajímavé sledovat americkou projekci a nastavení úrokových sazeb, ve čtvrtek se dále dozvíme údaje z pracovního trhu.

DAX

Pro německý index DAX jsou momentálně možné dva scénáře. První z nich je preferovaný scénář, návrat k úrovním pod 10 000 body. Alternativní scénář je pohyb ve směru býčího trendu a proražení úrovní 11051 bodů (nejdříve však s mírnou korekcí). U úrovní 11 000 bodů bude velmi důležité sledovat momentum, nákupní apetit velkých hráčů. Rozluštění hádanky, kterým se DAX vydá směrem, bude jasné až po středečním americkém FEDu. V tuto chvíli je velmi rizikové držet jak short, tak long pozice. Preferovaný scénář je však spíše short.

EUR/USD

Měnový pár Eurodolar v minulém týdnu prudce poklesl k úrovním 1.105. Nyní však stojí před výzvou, zda v poklesu dále pokračovat či nikoliv. Stejně jako u německého indexu i pro měnový pár Eurodolar zůstávají dva scénáře. První z nich je formace trojúhelníku, viz. Fotogalerie. Kritická je úroveň kolem 1.1, kde by měla být dokončena vlna 5, části C v trojúhelníku. Druhý scénář je hybný impuls a pokračování ve vlně 3 dolů s mírnou pauzou na 1.1. Preferovaným scénářem je testování úrovní 1.1 a návrat zpět.

S&P 500

Americký akciový index SPX se nachází poblíž zlomové úrovně. Není zcela zřejmé, zda budeme pokračovat v dalším růstu či poklesu, a proto bych byl spíše konzervativní a držel volnou hotovost. Základním scénářem je nalezení nového dna poblíž úrovní 1800 bodů, kde by mohla být zajímavá příležitost k nákupu amerických akcií. Alternativním scénářem je drobná korekce k 2000 bodům (červená korekce 2) a pokračování v rostoucím trendu.

TIP: Pro více informací kontaktujte makléře Roklen360 Radka Pavlíčka na telefonním čísle: 777217375

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter